Top Channel/ Rusia sulmon qendrën tregtare në Ukrainë! Goditja brutale i merr jetën 18 personave
28/05/2024 21:44

Tetëmbëdhjetë persona, mes tyre edhe një vajzë 12-vjeçare, mbetën të vrarë nga një sulm rus që goditi një qendër tregtare në Kharkiv në fundjavë. Sipas zyrtarëve rajonal në Ukrainë ky është sulmi me më shumë viktima gjatë javëve të fundit. Kreu i administratës ushtarake të rajonit të Kharkiv ka deklaruar se pesë persona janë të zhdukur dhe 48 kanë mbetur të lënduar pas sulmit rus. Sipas CNN, kamerat e sigurisë së qendrës tregtare tregojnë momentin e goditjes së ndërtesës ku menjëherë ajo përfshihet nga tymi i dendur dhe flakët. Kharkiv , qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, i cili ndodhet pranë kufirit të tij me Rusinë, është përballur me një valë sulmesh ruse në javët e fundit. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i cili ishte në Spanjë për një vizitë zyrtare të hënën, u kërkoi aleatëve të Ukrainës që t’i sigurojnë asaj më shumë mbrojtje ajrore. Zelensky e denoncoi sulmin si një “sulm brutal”. Pamjet: AFP

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53