Top Channel/ Rusia shton trupat në Arktik, Finlanda blen 10 miliardë euro avionë luftarakë
04/05/2021 13:19

Finlanda po përgatitet të blejë një numër të madh avionësh të rinj luftarakë pasi ka ndarë sic thotë 10 miliardë euro për të zëvendësuar flotën e saj të vjetëruar të avionëve F-18 Hornet. Vendi nordik njoftoi se kishte marrë ofertat përfundimtare nga prodhuesit me të cilët ka kontaktuar. Forcat finlandeze të mbrojtjes njoftuan se do të vlerësonin të dhënat që kanë marrë nga qeveritë e Britanisë, Francës, Suedisë dhe Shteteve të Bashkuara. Pas kësaj qeveria finlandeze e udhëhequr nga kryeministrja Sanna Marin do të zgjedhë fituesin brenda vitit 2021. Modelet e avionëve luftarakë në diskutim për marrëvëshjen janë Boeing F-18 Super Hornet dhe Lockheed Martin F-35A nga Shtetet e Bashkuara, Dassault Rafale nga Franca, Eurofighter Typhoon nga Britania dhe Saab Gripen nga Suedia. Boeing u shpreh se oferta e tij përfshin dhe opsionin që Finlanda të blejë një kombinim të F-18 Super Hornets dhe variantit të tij të luftës elektronike, EA-18G Groëler. Finlanda, anëtare e BE-së nuk është pjesë e Nato-s, por bashkëpunon ngshtë me të, e në një situatë të ngjashme është edhe Suedia fqinjë. Pak ditë më parë, u njoftua se Rusia po grumbullon një fuqi të madhe ushtarake në Arktik. Ekspertët e armëve dhe zyrtarët perëndimore kanë shprehur shqetësim sidomos nga super-arma e saj, siluri Poseidon 2M39, I cili mund të lëvizë në shtratin e detit e të mos diktohet dot.

Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48