Top Channel/ Rusia po dëmton Biden dhe ndihmon Trump, zbulimi amerikan për ndërhyrjet në zgjedhje
10/07/2024 21:20

Rusia po i kthehet një skenari të njohur në përpjekjet e saj për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në Shtetet e Bashkuara ndërkohë që është vënë në kërkim të mënyrave për të ndihmuar kandidaturën e ish Presidentit Donald Trump duke diskredituar fushatën e Presidentit Joe Biden, sipas zyrtarëve amerikanë të zbulimit. Një vlerësim i ri i kërcënimeve për zgjedhjet e nëntorit nuk përmend asnjë kandidat me emër. Por një zyrtar u tha gazetarëve se këndvështrimi i Kremlinit rreth skenës politike amerikane nuk ka ndryshuar nga ciklet e mëparshme zgjedhore. Zyrtari tha se kjo preferencë është përforcuar për shkak “të rolit të Shteteve të Bashkuara përsa i përket Ukrainës dhe politikës së përgjithshme ndaj Rusisë”, raporton Zëri i Amerikës. Ky paralajmërim vjen gati katër vite pas një tjetër paralajmërimi të ngjashëm të bërë në prag të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, gjatë të cilave presidenti i atëhershëm Trump garonte kundër Biden. Moska po përdor “një sërë masash për të diskredituar Bidenin dhe atë që e konsideron si një ‘klasë politike’ anti-Rusi”, tha në atë kohë ish drejtuesi i Qendrës Kombëtare amerikane të Kundërzbulimit dhe Sigurisë, William Evanina. “Disa aktorë të lidhur me Kremlinin gjithashtu po synojnë të ndihmojnë kandidaturën e Presidentit Trump në rrjete sociale dhe televizionin rus”, sipas tij. Zyrtarët amerikanë të zbulimit thanë se po komunikojnë me dy ekipet e fushatave presidenciale dhe kandidatët, por nuk kanë pranuar të flasin se çfarë lloj informacioni është ndarë me ta. Trump hodhi poshtë vlerësimin e zyrtarëve amerikanë të zbulimit, duke e cilësuar të çuditshëm. “Vladimir Putini e mbështeti Joe Biden për president sepse ai e di që Bideni është i dobët dhe mund të frikësohet lehtë”, tha në një reagim për VOA-n zëdhënësja e fushatës së zotit Trump, Karoline Leavitt. Ndërsa ekipi i fushatës së Bidenit ende nuk i është përgjigjur kërkesës për koment rreth vlerësimit të ri amerikan. DASH njoftoi të martën se ka sekuestruar dy faqe interneti dhe 968 llogari në platformën sociale X, pjesë të asaj që zyrtarët e përshkruajnë si projekt të organeve ruse të zbulimit dhe platformës mediatike shtetërore të Rusisë RT me përdorimin e inteligjencës artificiale.

Top Channel/ Trump vazhdon fushatën. Merr pjesë në konventën republikane, siguria maksimale
14/07 23:28
Top Channel/ Heroi në atentatin e Trump. Kush është ish-zjarrfikësi që vdiq për të mbrojtur familjen
14/07 22:11
Top Channel/ Atentati i Trump, mesazhi që mori stafi i Biden: Përmbahuni nga komentet…
14/07 16:52
Top Channel/ Sulmi i Trump mund të ishte parandaluar? Dëshmia: Pashë autorin që zvarritej në çati
14/07 16:49
Top Channel/ Atentati ndaj Trump, autori ishte vetëm 120 metra larg tij kur qëlloi nga çatia
14/07 16:48
Top News/ Izraeli ‘shënjestron’ Hamasin… / Sulmet në Gaza ekzekutohen civilë, dhjetëra të lënduar
14/07 15:55
Top News/ Katër presidentë amerikanë të ekzekutuar/ Të tjerë janë plagosur e sulmuar gjatë historisë
14/07 15:47
Top News/ 5 mijë trupa, 45 avionë e 22 helikopterë/ Franca feston Bastijën në mes të krizës politike
14/07 14:21
Top News/ Putin kërcënon Gjermaninë / Berlini dhe Evropa, shënjestër e raketave ruse
14/07 14:21
Top Channel/ “Të dua babi”, Ivanka për sulmin ndaj Donald Trump: Faleminderit për lutjet tuaja
14/07 14:03
Top News/ U ekzekutua në ditëlindjen e 20-të…Masakër në Francë, breshëri armësh në festë
14/07 14:00
Top News/ Një republikan i regjistruar…Kush është atentatori i Donald Trump
14/07 13:53
Top News/ Politika amerikane u bë ‘vdekjeprurëse’ / Plumbat që shkatërruan iluzionin e sigurisë
14/07 12:36
Top News/ ‘Kjo nuk mund të ndodhë në SHBA! Bota dënon atentatin ndaj Trump: ’Sulm ndaj demokracisë’
14/07 12:29
Top News/ Trump i shpëton atentatit / U vra sulmuesi dhe një pjesëmarrës në tubimin elektoral
14/07 12:14
Top News/ Shërbimi Sekret në shënjestër: Si u lejua atentatori i Trump të afrohej aq shumë?
14/07 12:11
Top Channel/ Biden dënon sulmin! Presidenti: Ne nuk mund të lejojmë të ndodhin gjëra të tilla
14/07 11:56
Top News/ FBI identifikon atentatorin e Trump/ Merr në dorë hetimin, plumbi i shpoi veshin e djathtë
14/07 11:51
Top Channel/ President i SHBA, “zanat” me risk! Janë ekzkutuar 4 udhëheqës amerikanë. 33 atentate
14/07 11:46
Top Channel/ Vrasësi e urrente Trump/ Kush është 20 vjeçari nga Pensilvania që e qëlloi nga çatia
14/07 11:37