Top Channel/ Rusia liron basketbollisten amerikane në këmbim të tregtarit famëkeq të armëve
08/12/2022 18:30

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë shkëmbyer basketbollisten e burgosur amerikane, Brittney Griner, me tregtarin famëkeq të armëve, Viktor Bout, që për 12 vjet ishte në një burg amerikan. Presidenti amerikan, Joe Biden, tha se Griner është e sigurt dhe është nisur për në shtëpi me një avion nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Griner ishte arrestuar në aeroportin e Moskës në shkurt për posedim të vajit të kanabisit dhe muajin e kaluar u dërgua në një burg. Administrata Biden në korrik propozoi këmbimin e të burgosurve, duke e ditur se Moska për një kohë të gjatë ka kërkuar lirimin e Bout. Ministria e Jashtme e Rusisë konfirmoi këmbimin e të burgosurve, që tha se ka ndodhur në aeroportin e Abu Dabit. Viktor Bout u ka shitur armë komandantëve të luftës dhe shumë qeverive, duke u shndërruar në një prej njerëzve më të kërkuar në botë.I cilësuar si “tregtari i vdekjes” për shkak të shitjes së armëve që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, të bëmat e këtij shtetasi rus inspiruan filmin e Hollyëoodit, Lord of Ëar, që bazohej në jetën e tij. Ai u arrestua më 2008 në Bankok dhe u ekstradua dy vjet më vonë në SHBA, ku qëndroi për 12 vjet në burg, pasi u gjet fajtor për mbështetje të terroristëve që vranë amerikanët.Ndërkaq, Brittney Griner, 31 vjeçe, është sportiste shumë e njohur në Amerikë. Arsyeja e vetme që ajo kishte udhëtuar drejt Moskës ishte për të luajtur në Rusi, në kohën kur në SHBA ligat e basketbollit janë në pushim. Ajo kishte pranuar se kishte bërë “gabim të paqëllimshëm” kur kishte marrë me vete vaj të kanabisit, për të cilin u dënua. Pamjet: AFP

Top News – Zgjodhi pushime luksoze në kohë lufte/ Deputeti i Zelensky përjashtohet nga partia
27/01 22:45
Top Channel/ Vriten 7 Izrailitë në Jerusalem, Izraeli: Sulm terrorist, SHBA dhe Britania reagojnë
27/01 22:43
Top News – ‘Biden s’ka dhënë këto urdhra për Kosovën’/Kurti zbulon bisedimet me SHBA dhe BE
27/01 21:42
Top News – Jod kundër rrezatimit bërthamor!/ OBSH urdhër alarmant për mbledhjen e rezervave
27/01 20:19
Top News – Rusia bllokon faqet e CIA dhe FBI!/Akuza se po përpiqen të destabilizojnë vendin
27/01 20:18
Top News – Zelenski kërkon avionë nga NATO/ Cilat vende europiane janë gati ta ndihmojnë
27/01 20:18
Top Channel/ Dokumentet sekrete/ Arkiva kombëtare e SHBA i kërkon presidentëve që t’i dorëzojnë
27/01 19:59
Top Channel/ Trafikantët fituan 183 mln stërlina! Në e La Manshit vazhdojnë kalimet me gomone
27/01 19:47
Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29