Top Channel/ “Rrofsh o Amerikë”: talebanët, fuqi ajrore më të madhe se 10 vende të Nato-s!
03/09/2021 10:06

Talebanët kanë sot në duart e tyre 48 mjete ajrore ushtarake nga më modernet, përfshirë dhe helikopterë Black Hawk, me të cilat SHBA-ja kishte furnizuar ushtrinë afganë. Fuqia e tyre ajrore mund të jetë tani më e madhe se e disa vendeve të Nato-s përfshirë Shqipërinë, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Bosnjen, Islandën apo Luksemburgun, thonë mediat britanike. Këto muajt e fundit, xhihadistët kishin marrë dhjetë fusha të mëdha ajrore nga Bagrami deri në Mazar-i-Sharif, dhe së fundi dërguan një Black Hawk 6 milionë dollarësh në mbështetje të ofensivës së tyre në Luginën e Panjshirit. Krerët talebanë kanë urdhëruar trupat e tyre të gjejnë pilotët e forcës së shpërbërë ajrore afgane, të cilët janë stërvitur nga SHBA dhe aleatët e tyre për të drejtuar avionët he hekikopterët luftarakë high-tech. Pa ata pilotë, fluturimi i mjeteve të tilla kaq të sofistikuara është i pamundur, por duket se i kanë nisur tashmë rekrutimet. Sipas një liste të datës 30 qershor, forcat ajrore afgane kishin 43 helikopterë MD-530, 33 Black Hawks, 32 Mi-17s, 33 avione C-208, 23 A-19 turboprop - avione te lehte sulmi dhe 3 Hercules C-130s. Një pjesë e tyre u arrit të largoheshin në kohë përpara se talebanët të merrnin kontrollin, por të tjerët jo. përmes një parade nëpër rrugë, talebanët treguan armatimet e kapura pas marrjes nën kontroll të Afganistanit, duke u mburrur më pajisjet që kanë tani në dorë.

Për herë të parë, Përputhen 1,2,3 bëhen bashkë në një program– Përputhen, 25 Maj 2022
26/05 09:26
Promo | MË LËR TË FLAS me Romeo dhe Donald Veshaj, të premten ora 21:00 në Top Channel!
26/05 09:25
Top News – Çfarë ndodhi me tifozët e Romës në minutën e 32, “të çmendurit” tek Amfiteatri
26/05 09:25
Ngjarje të patransmetuara, rrëfime të Antonetës dhe Argjendit – Përputhen, 24 Maj 2022
25/05 09:27
Top Channel/ Dy avionë rusë në hapësirën ajrore të Turqisë, hyjnë amerikanët!
25/05 09:26
Ky është një moment i patransmetuar nga Përputhen, për çfarë bëhet fjalë? – Përputhen, 24 Maj 2022
25/05 09:26
Fatjon Kuqari rikthehet dhe nuk kursen kunjat – Përputhen, 23 Maj 2022
24/05 09:25
Fationi dhe Ana Kauri i rikthehen njëri-tjetrit në një përballje nostalgjie – Përputhen, 23 Maj 2022
24/05 09:24
Top News – Putin i mbijetoi atentatit / Kryespiuni ukrainas: U sulmua në një udhëtim zyrtar
24/05 09:24
Top News- Një autostradë mes për mes Malit të Zi/Projekti që mund të çojë në falimentimin e vendit
23/05 09:21
Neritani i propozon për martesë Alesias së Përputhen? E Diell 22/05/2022
23/05 09:20
Mikela habit: Kam qenë e fejuar për 2 vite, jetoja me mamin e tij… E Diell 22/05/2022
23/05 09:19
Top Channel/Putini ka vdekur? Kujdes kur TV rus të transmetojë “Liqenin e Mjelmave”!
22/05 09:09
Top News- Biden ultimatum Serbisë për Kosovën / SHBA i kërkon Vuçiç të gjejë një kompromis!
22/05 09:09
Edicioni Informativ, 21 Maj 2022, Ora 15:00
22/05 09:08
Lot & emocione të forta! Donaldi dhe Semi përballë njëri-tjetrit, Agron Llakaj vjen me rrëfim prekës
21/05 09:21
Andi Artani nxjerr të fshehtat e lidhjes me Jasminën – Përputhen, 20 Maj 2022
21/05 09:21
Donaldi sjell versionin e tij të këngës “Mos u kthe”: “Ke me u martu me mu!” – Më lër të flas
21/05 09:20
Ritvana rikthehet në program, përplaset me Mikelën pas shumë kohësh – Përputhen, 19 Maj 2022
20/05 09:41
Promo | MË LËR TË FLAS, të premten ora 21:00 në Top Channel!
20/05 09:35