Top Channel/ Rritja e moshës së pensioneve në Francë, më pak pjesëmarrës në protesta
07/02/2023 21:32

Përplasen me policinë kundërshtarët e reformës së pensioneve në Francë. Përpjekja e Presidentit Emmanuel Macron për të rritur moshën e daljes në pension ka ngjallur kundërshtim të madh nga sindikatat, e majta dhe publiku më i gjerë, me protestat e mëparshme më 19 dhe 31 janar që shkaktuan demonstrata masive. Zbatimi i kësaj politike përballë opozitës që ka dalë në rrugë dhe po bën betejë dhe në parlament, shihet si një provë e fortë për presidentin macron në fillimin e mandatit të tij të dytë. Indikacionet fillestare treguan se pjesëmarrja ishte në rënie me sindikatat e linjës së ashpër CGT duke thënë se 400,000 njerëz po protestonin në Paris, krahasuar me 500,000 në 31 janar dhe 400,000 në 19 janar. Shifrat nga qytetet provinciale franceze treguan gjithashtu një prirje rënëse. Ka pasur gjithashtu përleshje të izoluara në disa qytete, duke përfshirë Nantes, Paris dhe Rennes, me policinë duke përdorur gaz lotsjellës kundër protestuesve. Kreu i sindikatës CGT, Philippe Martinez, tregoi se lufta nuk do të pushonte, duke paralajmëruar se do të vinin më shumë greva nëse qeveria nuk tërhiqej nga plani.

Top Channel/ Sulm kamikaz mbi personelin amerikan në Siri. SHBA kundërpërgjigjet me raketa
24/03 23:11
Top Channel/ Pamje spektakolare, qielli i Finlandës mbulohet nga aurorat shumëngjyrëshe
24/03 22:52
Top Channel/ SHBA thirje partive politike: Zero kriminelë në lista dhe financime transparente
24/03 22:37
Top Channel/ Tregu Vienez i Pashkëve hap dyert, vezët me dekore të veçanta “pushtojnë” dyqanet
24/03 22:35
Top News – ‘Keqardhje për Listën Srpska’, vendet e QUINT-it, për zgjedhjet e 23 prillit
24/03 21:50
Top Channel/ Britanikët “kryqëzojnë” Braverman për vizitën në Ruanda: Si Hitleri në kampet naziste
24/03 21:41
Top News – A do arrestohej Putin në Ballkan!/ Si përgjigjen Kroacia dhe Serbia
24/03 20:44
Top News – Policët braktisin Macron/ Protestat në Francë përshkallëzohen
24/03 20:27
Top News – Kina mund t’i japë fund luftës!/ Spanja thirrje të zbatohet plani i Pekinit
24/03 20:20
Top Channel/ Protestat në Francë kundër pensioneve vazhdojnë, mbreti Anglisë shtyn vizitën
24/03 19:58
Top Channel/ Arrestimi i Trump/ Të rejat nga hetimet për ish-presidentin amerikan
24/03 19:57
Top News – Turqia prodhon tankun e saj!/ Ashtu si dronët Bayraktar, gati për betejë
24/03 19:11
Top News – Trazirat në Francë trembin Mbretin/ Shtyhet vizita e Charles në Paris, shkak protestat
24/03 19:10
Top News – ‘Ushtria ukrainase, më e mira në botë’!Gjenerali flet për fuqizimin e forcave mbrojtëse
24/03 18:19
Top News – Franca ndalon përdorimin e Tik Tok/2.5 milionë zytarë në zbatim të urdhërit
24/03 16:32
Top News – ‘Imitohen’ dritat e veriut / Shkencëtarët suedezë ‘bëjnë magji’ në qiell
24/03 15:16
Top News – Wagner ‘kthehet’ në Afrikë / Mercenarët po ‘bien si gurë shahu’ në Bakhmut
24/03 15:11
Top News – Ukraina ‘niset’ drejt Krimesë… / Bomba bërthamore për ta ndaluar, kërcënon Rusia
24/03 15:07
Top News – Digjet Franca, 1 milionë njerëz në rrugë / Protesta kundër reformës së pensioneve
24/03 12:20
Top News – ‘Vrasësi i qyteteve’ na kursen… / Asteroidi kalon mes Tokës dhe Hënës, asnjë kërcënim
24/03 12:18