Top Channel/ Rritet norma e interesit të euros, synohet ulja e inflacioni në eurozonë
02/02/2023 22:11

Pavarësisht rënies së inflacionit gjatë muajve të fundit, banka qëndrore europiane ka vendosur të ndërhyjë, duke rritur normën e interesit në vlerën 0.50 përqind. Gjatë javëve të fundit inflacioni nuk ka rënë ashtu sic pritej nga autoritetet financiare europaine. presidentja e Bankës Qendrore Europiane, Christine Lagarde, po ndërrmer disa masa për të ndaluar rritjen e çmimeve, që e quan "muri" anti-inflacion. ajo paralajmëron një ndërhyrje tjetër në muajin mars e ngjashme më atë të fillim shkurtit, ku norma e interest e monedhës së përbashkët europaine do të rritet me 0.50 përqind. Nga ndërhyrjet e fundit të bankës qëndrore të diktuara nga situate e luftës në ukrainë, norma e euros është rritur në vlerën 3 përqind, shifra më e lartë që nga viti 2008. Normat e interesit të rifinancimit, norma e huadhënies dhe normat e depozitave rriten respektivisht në 3.00%, 3.25% dhe 2.50% dhe efektet fillojnë nga data 8 shkurt 2023. Kjo ndërhyrje është e shumëpritur nga tregjet që i shtohet 5 rritjeve të njëpasnjëshme tashmë të vendosura gjatë 2022. Inflacion në janar në Eurozonë filloi të shfaqte disa shenja ngadalësimi, duke arritur në 8.5% në Itali është 10.1% ndërsa në spanjë më I ulëti 5.8 përqind. Objektivi i bankës qëndrore europiane për inflacionin është 2%. Pamjet: AFP

Top News – “Të vëmë prangat, po shkele te ne”, edhe Austria e Kroacia ‘kërcënojnë’ Putinin
25/03 19:59
Top Channel/ Gomone artizanale në La Mansh/ Media britanike: Do bëhen shkak për tragjedi të reja
25/03 19:53
Top News – “Duam tanke dhe artileri”, Zelensky mesazh të qartë aleatëve perëndimorë
25/03 19:40
Top News – Digjen makinat e policies, në Francë protestojnë edhe për ujin
25/03 19:36
Top News – “Varkat mbijnë si kërpudhat”, mijëra emigrantë afrikanë zbarkojnë në Lampedusa
25/03 19:32
Top News – Helikopterë ushtarakë për Ukrainën, Maqedonia e Veriut bën një tjetër dhuratë
25/03 19:31
Top News – ‘Rusia është në luftë me NATO-n’/Medvedev, thirrje për rritjen e prodhimit të armëve
25/03 17:48
Top News – Presidenti Putin telefonon Erdogan/Bisedime për eksportin e grurit nga Ukraina
25/03 17:47
Top News – Presidenti kinez ‘nuk flet’ me Zelenskin/ Ukraina- Nuk kemi marrë propozim paqeje
25/03 16:49
Top News – Si do kapitullojë Rusia në Ukrainë/ Aleati i Putinit zbulon planin
25/03 16:47
Top News – BE gati t’u bëjë bllokade tregtare vendeve që rieksportojnë produktet teknologjike
25/03 16:10
Top Channel/ Ku është pranvera më e bukur: Vendet e Europës që lulëzojnë “ndryshe”!
25/03 15:42
Top Channel/ “Po shkeli Putini këtu, i vumë prangat direkt”: Kroacia paralajmëron presidentin rus!
25/03 15:39
Top Channel/ 6 miliardë USD-para ruse në RMV: Nga kanale të paligjshme, në Shqipëri nga Facebooku!
25/03 15:16
Top News – Tornado masive godasin SHBA/ Dhjetëra viktima dhe mijëra pa energji elektrike
25/03 14:41
Top News – Kundërshton shitjen e TikTok/ Kompania kineze nën presionin e SHBA-së
25/03 14:29
Top News – FBI nis hetimet/ Kërcënohet me vdekje prokurori që do arrestojë Trump
25/03 14:11
Top News – Erdogan rrezikon të humbasë gjithçka!/ Çfarë parashikojnë sondazhet në Turqi!
25/03 14:08
Top News – Macron ‘kapet mat’ me orën 80 mijë euroshe/ Presidenti e heq fshehur gjatë intervistës
25/03 13:18
Top News – Dorëzimi i MiG-29 nga Sllovakia në Ukrainë/ Reagon Rusia- Është veprim armiqësor!
25/03 13:16