Top Channel/ Rriten tensionet. Irani konfiskon anijen që ka lidhje me Izraelin. Vjen përgjigja rrufe!
13/04/2024 18:56

Zgjerimi i konfliktit në Lindjen e Mesme është më i mundur se kurrë. Ndërsa pjesëtarë të Gardës Revolucionare të Iranit deklaruan se kanë konfiskuar një anije me mallra afër Ngushticës së Hormuzit, që ka lidhje me Izraelin ka ardhur edhe përgjigja e ushtrisë izraelite. Zëdhënësi i ushtrisë izraelite, Daniel Hagari tha të shtunën se "Irani do të vuajë pasojat nëse e përshkallëzon më tej situatën". “Izraeli është në gatishmëri të lartë. Ne kemi rritur gatishmërinë për të mbrojtur Izraelin nga agresioni i mëtejshëm iranian. Ne jemi gjithashtu të përgatitur të përgjigjemi”, shtoi zëdhënësi Hagari në një deklaratë video. Izraeli është në gatishmëri të lartë për një sulm të mundshëm iranian që kur dy gjeneralë iranianë u vranë nga një sulm ajror në kryeqytetin sirian Damask javën e kaluar. Irani ka fajësuar Izraelin për sulmin dhe është zotuar për hakmarrje. Ndaj Izraelit kanë hedhur seri raketash këtë të shtunë edhe militantët e Hezbollahut në Liban që mbështeten nga Irani, duke e tensionuar më shumë situatën. Deklaratave të Iranit për sulm të mundshëm, Izraeli thotë se do ti përgjigjet, ndërkohë që ka marrë edhe mbështetej ne Shteteve të Bashkura të Amerikës. Presidenti amerikan Joe Biden ka deklaruar se angazhimi i SHBA-së ndaj sigurisë së Izraelit është i palëkundur. Pamjet: AFP

Top Channel/ “Po, kam vjedhur Donald Trump”/ Ish-avokati Michael Cohen pranon se ka përvetësuar para nga organizata e ish-presidentit
20/05 22:47
Top Channel/ Fletë arresti për Netanyahu, reagon ashpër Biden: Skandaloze
20/05 21:59
Top News/ ‘Kanë kryer krime lufte’/ Kërkohet arrestimi i liderit të Izraelit dhe Hamasit
20/05 20:55
Top Channel/ Breshër i pazakontë dhe i dendur në Milano, mbush rrugët e qytetit italian
20/05 18:29
Top Channel/ Durrës, para të vjedhura në BE.80 mijë euro gati për tregun e zi, arrestohen 2 persona
20/05 15:22
Top News/ ‘Shkatërrohet’ baza ajrore ruse / Kievi hakmerret, që andej niseshin bombat rrëshqitëse
20/05 15:20
Top Channel/ Sulmoi kryeministrin sllovak, hetimi: 71 vjecari nuk veproi vetëm, pjesë e një grupi..
20/05 15:20
Top Channel/ Google “përqafon” AI: Shton përdorimin për kërkim në internet!
20/05 15:03
Top News/ Kush po ‘e vajton’ presidentin e Iranit / Rusia, Hamasi, Hezbollahu dhe Assadi i Sirisë
20/05 15:03
Top Channel/GJNP, dritë jeshile? Kërkohen fletëarreste për Netanyahun dhe krerët e Hamasit!
20/05 15:03
Top News/ Lufta mban Zelenskin në pushtet / Mandati ka skaduar por legjitimiteti vazhdon
20/05 15:02
Top News/Irani shpall pesë ditë zi për Presidentin/’Vdiq si martir, puna vazhdon!’ Zgjidhen pasuesit
20/05 14:50
Top News/ Kubi Rubik mbush 50 vjeç / Gjithnjë ‘në modë’: Na kujton pse kemi duar
20/05 14:49
Top Channel/ Ishte arratisur nga burgu në 2011, arrestohet shqiptari në Greqi! Si fshehu identitetin
20/05 14:41
Top News/ Izraeli insiston: Nuk ishim ne! Presidenti iranian u vra një muaj pas sulmit me raketa
20/05 13:53
Top News/ ‘Vjen’ i besuari i Ajatollahut / Pasuesi i Raisit…kush është Mohammad Mokhber
20/05 13:50
Top News/ 25 vite burg për tentativë zjarrvënieje / Rusia dënon ashpër të riun ‘tradhëtar’
20/05 13:42
Top Channel/ Vdes presidenti Iranian, gjenden të karbonizuara mbetjet e helikopterit!
20/05 13:39
Top Channel/ Fortifikimi i kufirit me Rusinë dhe Bjellorusinë, Polonia investon 2.5 miliardë dollarë
20/05 13:03
Top Channel/ Zhdukja e helikopterit të presidentit të Iranit, ja vendet që kanë ofruar ndihmë
20/05 13:03