Top Channel/ Rreziku nga sulmet e hakerave, forcohen kapacitetet për sigurinë kibernetike
09/06/2023 20:33

Presidenti Bajram Begaj u bë pjesë e një stërvitje për sigurinë kibernetike. Aktiviteti u organizua nga Akademia e Qeverisjes Elektronike estoneze dhe Cybexer Technologies, në kuadër të një projekti të financuar nga Bashkimi Europian mbi sigurinë kibernetike të Shqipërisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë së veriut, ndërsa I pranishëm ishte dhe presidenti I Estonisë, Alar Karis. Në fokus ishte rritja dhe forcimi I kapaciteteve dhe aftësive kibernetike për të parandaluar sulmet e mundëshme të hakerave. Pas sulmit të ndodhur nga hakerat Iranian, Bashkimi Europian po kontribuon për të rritur forcimin e të gjitha kapaciteteve mbrojtëse në fushën e mbrojtjes kibernetike. Projekti i prezantuar kishte në fokus përmirësimin dhe qëndrueshmërinë kibernetike të tre vendeve të Ballkanit sipas standardeve më të mira europiane. Ky prezantim shënoi edhe etapën e fundit të vizitës shtetërore të Presidentit të Estonisë në vendin tonë.

Top News – Pamjet e rrëzimit të autobusit në Itali, teste ADN-je për identifikimin e viktimave
04/10 23:03
Top News – Dëshmia e Artan Tafanit / Reagojnë prokurorët pas kërcënimeve me jetë
04/10 23:01
Top News – Tensionet në Kosovë / Ministrja gjermane mësyn në Ballkan, turi nis nga Tirana
04/10 22:17
Top News – U rrëzua nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven
04/10 22:13
Top News – Shkak mungesa e Erdogan, presidenti I Azerbajxhanit refuzon negociatat me Armeninë
04/10 22:12
Top News – Përmirësimi i ujësjellësave / 50 mln euro nga Gjermania për performancën
04/10 22:11
Top News – Greqia inauguron anijen e parë luftarake, Dendias: Rrit sigurinë e vendit
04/10 21:38
Top Channel/ U rrëzua teksa vizitonte kalanë e Rozafës, vdes turisti slloven
04/10 21:21
Top News – Asociacioni me ShBA! / Hovenier: Jemi gati nëse e kërkon Kosova
04/10 21:00
Top News – Greqia apel BE-së: Sanksiononi vendet anëtare që nuk pranojnë emigrantët
04/10 20:25
Top Channel/ Beteja me sëmundjen/ Thirrja për gratë e vajzat për të kontrolluar shëndetin
04/10 19:50
Top Channel/Taksim i shtëpive me qira/Ligji po përgatitet në qeveri. Reagimi i pronarëve të banesave
04/10 19:34
Top News – Prokurorët kërcënohen nga krimi / Reagojnë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian
04/10 19:26
Top News – Normat e interesit nuk ndryshojnë/ BSH kërkon ‘vigjilencë’ për kursin e këmbimit të euros
04/10 19:26
Top Channel/ “Tetori rozë” në Bulqizë, pedonalja ‘vishet’ me fjongo
04/10 19:23
Top Channel/ U asgjesuan afro 76 mijë bimë kanabisi, mbyllet aksioni antidrogë në Shkodër
04/10 19:06
Top Channel/ Aksident në Fier, përplasen dy makina. Bllokohet qarkullimi
04/10 19:04
Top Channel/ Doli kundër luftës në Ukrainë, dënohet gazetarja ruse
04/10 19:04
Top News – Eurodeputetët ‘kryqëzojnë’ Serbinë / Thirrje për sanksione, ‘të ndalim Aleksandër Vuçiç’
04/10 18:38
Top News – ‘Parajsë më kosto të ulët’/ Shqipëria merr vëmendjen e medias spanjolle
04/10 17:45