Top Channel/Romët hezitojnë të vaksinohen, shkak keqinformimi. Pak interes egjiptianët e ashkalinjtë
30/06/2021 19:46

Ramadan Emini nga komuniteti rom ende nuk është imunizuar me vaksinën anti covid. Përkundër se është 67 vjeç, ai po heziton të vaksinohet siç thotë për shkak të efekteve që mund t’i ketë vaksina. Por, edhe nëse shpreh vullnetin për t’u vaksinuar, ai tregon se nuk ka njohuri mbi procedurat që duhen ndjekur. Pikërisht për shkak të mos njohurive mbi procedurat dhe keqinformimit, deri tani sipas Organizatës Balkan Sunflowers, janë vaksinuar një numër tejet i vogël nga komunitetet: rom, ashkali dhe egjiptian. Si rrjedhojë, Arifi thotë se kanë kërkuar nga ministria që t’u lejoj atyre si organizatë të aplikojnë për të tjerët. Top Channel ka provuar të marrë një përgjigje nga ministria lidhur me numrin e qytetarëve të vaksinuar nga këto komunitete, si dhe nëse kanë ndonjë strategji për vaksinimin e tyre marrë parasysh mirëqenien sociale që e gëzojnë, por nuk kanë dhënë përgjigje.

Top News-Edi Rama do të vizitojë Kosovën /Ftesa e Kurtit thyen akujt mes dy kryeministrave
17/09 23:08
Top News-Presidentja Osmani tregon ‘vijat e kuqe’/Dialogu me Serbinë nuk duhet të prekë
17/09 21:40
Top Channel/ Humb jetën 23 vjeçarja në Kosovë/ Familja: vdiq nga vaksina. Prokuroria nis hetimet
17/09 19:48
Top News – Mbi 12 mijë raste aktive nga Covid/Ja sa viktima u regjistruan në 24 orë
17/09 18:21
Top News – Arsimi i lartë pa pagesë / Kosovë, duke filluar nga 1 tetori 2021
17/09 17:55
Top Channel/ Osmani goditje “Knock Out” Serbisë: “Shtet autokratik, s`ka vend në BE”!
17/09 14:32
Top News – ‘Ishte një nder i madh’ / Kosnett vlerëson shërbimin në Kosovë
17/09 13:30
Top Channel/ “Vdiq pas vaksinës” – 23 vjeçarja në Kosovë: akuza e fortë e familjarëve!
17/09 12:11
Top Channel/ Kosovë, nis fushata elektorale/ Takime të vogla dhe fushatë nëpërmjet mediave sociale
16/09 20:01
Top News – Ulen ndjeshëm rastet e reja nga Covid/ Kosovë-Numri i viktimave vijon të jetë në rritje
16/09 19:12
Top News – Erdhën pak ditë më parë / Fillon largimi i afganëve nga Kosova
16/09 12:39
Top Channel/ Lajcak në Prishtinë. Ndërmjetësi i dialogut: po punojmë për rifillimin e bisedimeve
16/09 10:49
Top News – Në një linjë me kryeministrtin Kurti / Presidentja Osmani kundër ‘Ballkanit të Hapur’
15/09 19:47
Top News – Njohje të reja dhe liberalizim vizash / Vjosa Osmani i kërkon ndihmë Gjermanisë
14/09 22:51
Top News – Thaçi para gjykatës / Prokuroria të dorëzojë dosjen paraprake
14/09 22:50
Top news – Procesi ndaj Salih Mustafës / Gjykata speciale njofton: Nis më 15 shtator
14/09 22:50
Top Channel/Kurti: Nuk e duam Open Balkan/Kryeministri i Kosovës: Merkel s’më kërkoi të bëhemi pjesë
14/09 20:04
Top Channel/ Kurti: Të shtyhen zgjedhjet lokale në Kosovë
13/09 20:14
Top Channel/ “Sa të jem unë këtu, jo”, Kurti: “Kurrë ndryshim kufijsh për Kosovën”!
13/09 16:19
Top Channel/ Në Kosovë kërkohet ndryshimi i ditës së zgjedhjeve, ja arsyeja
13/09 15:47