Top Channel/Rezoluta e Shqipërisë, lobim “gjigand” në Asamblenë e OKB: SHBA nis “gjuetinë” e votave!
05/10/2022 18:43

Administrata e Biden dhe aleatët e saj ndërkombëtarë po kërkojnë vota në Kombet e Bashkuara këtë javë në përpjekje për t`i nxitur sa më shumë vende të jetë e mundur që të mbështesin rezolutën historike, të paraqitur prej SHBA-së e Shqipërisë, e cila godet pretendimet territoriale të Rusisë në Ukrainë. Zyrtarë amerikanë, europianë dhe të tjerë po përdorin telefonatat, mesazhet në ËhatsApp, bisedat ballë për ballë dhe komente të herëpashershme publike për të bindur vendet që të votojnë kundër Moskës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, sipas disa zyrtarëve perëndimorë dhe dy analistëve që kanë njohuri për cështjen. Csaba Kőrösi, presidenti i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, thirri të hënën një seancë të posaçme urgjente të këtij organizimi ndërsa votimi pritet më vonë javën e ardhshme. Një diplomat i lartë britanik e përshkroi fushatën si një "përpjekje masive lobimi dhe kontakti", ku përfshihët pohuajse çdo nivel i infrastrukturës diplomatike të SHBA-së, nga ambasadorët e deri tek ndihmës sekretarët e madje dhe vetë Sekretari i Shtetit Antony Blinken. Nëse miratohet, rezoluta do të nxisë përpjekjet perëndimore për të izoluar liderin rus Vladimir Putin, do të minojë argumentet e tij se është një çlirimtar dhe, në mënyrë ideale, do ta bindte atë se përshkallëzimi i luftës nuk do të bëjë gjë tjetër, vecse do të tërheqë më shumë reagime globale. Bashkimi Europian ka ftuar pothuajse të gjithë anëtarësimin në OKB - 188 vende - për të diskutuar projekt-rezolutën. Bjellorusia, Siria, Koreja e Veriut dhe Eritrea nuk morën ftesa, bazuar në kundërshtimin e tyre ndaj integritetit territorial të Ukrainës në rezolutat e mëparshme të OKB-së. Një draft i dokumentit, kërkon që Moska të tërheqë trupat e saj nga Ukraina dhe thotë se "të ashtuquajturat referendume të paligjshme" të organizuara nga Kremlini përmes të cilave pretendohet katër territore të vendit si ruse, "nuk kanë vlefshmëri sipas ligjit ndërkombëtar dhe nuk formojnë bazë për çdo ndryshim të statusit të këtyre rajoneve të Ukrainës”.

Top Channel/ Arrestohet për korrupsion zv.presidentja e parlamentit europian Eva Kaili
09/12 23:29
Top Channel/ Biden autorizon 275 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën
09/12 23:09
Top Channel/ Katari shkakton skandal në Bruksel! Arrestohet zv.presidentja e Parlamentit Evropian
09/12 22:44
Top Channel/ Përmbytje të papritura godasin periferinë e kryeqytetit të Afrikës së Jugut
09/12 22:27
Top News – Tjetër ndihmë e SHBA për Ukrainën/ 275 milionë dollarë për armatime të reja
09/12 22:27
Top Channel/ OKB, “e tronditur” nga masakrat në RD të Kongos dhe abuzimet me të drejtat në Xinjiang
09/12 22:26
Top News – Dhurata që u bëri 10 mijë personave/ Presidenti i kompanisë surprizon stafin
09/12 21:18
Top News – Rusia kërkon ndihmë!/ Putin presion Bjellorusisë t’i bashkohët në luftë
09/12 21:16
Top Channel/ Pushime të lira në Evropë? Ja cili është qyteti perfekt!
09/12 21:13
Top Channel/ “Lufta mund të mbarojë që nesër”/ Putin: Kushtin, e di Zelensky!
09/12 21:09
Top News – Kroacia, superfuqia ushtarake e Ballkanit/ Blen sistemin ajror dhe 12 avionë luftarakë
09/12 21:09
Top News – Prapaskenat, Putin do operohet!/ Familja e tij do shpërngulet drejt një bunkeri sekret
09/12 20:47
Top News – Pse Ballkani është objektiv për Rusinë!/ Moska, çdo gjë për të rritur tensionet
09/12 20:46
Top Channel/ SHBA ngre alarmin: Rusia po zgjeron arsenalin e saj bërthamor
09/12 20:14
Top News – SHBA nuk ndalet kundër korrupsionit/ Sanksione për 40 persona nga 9 shtete
09/12 20:14
Top News – Skandal në zemër të Parlamentit Europian/ Ish-eurodeputeti mori para nga Katari
09/12 20:03
Top Channel/ “Sigurohuni që Rusia ta di që NATO është këtu”. Aleanca tregon forcën në Rumani
09/12 19:19
Top Channel/ Komuniteti rom proteston në Greqi, polici qëlloi minorenin me armë
09/12 19:03
Top Channel/ Super avioni me armët e fundit! Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat
09/12 19:01
Top Channel/ Dep. Thesarit sanksionon 40 individë: Korrupsion dhe abuzim i të drejtave të njeriut
09/12 18:57