Top Channel/Regjistrimet në shkolla, nga data 8 korrik- 31 gusht,prindërit të aplikojnë në e-Albania
20/06/2024 19:46

Duke nisur nga 8 korriku deri në 31 gusht prindërit do mund të aplikojnë për regjistrimin e fëmijëve në klasë të parë dhe të dhjetë. Për vitin e ri shkollor që nis më 9 shtator, Ministria e Arsimit ka përcaktuar që afati i regjistrimit i nxënësve të zgjas më shumë se 1 muaj e gjysmë, ndryshe nga përvoja e shkuar e cila zhvillohej me faza disa ditore dhe që prindërit e neglizhonin duke rrezikuar edhe humbjen e vitit shkollor për fëmijën. E gjithë procedura do të kryhet sërish online përmes platformës e-albania, ku nxënësit i lejohet të regjistrohet në institucionin arsimor publik që mbulon vendbanimin e prindërve, pra në varësi ku jeton. Me ndryshimet në Ligjin për Arsimin Parauniversitar, kanë mundësi të regjistrohen në klasë të parë edhe 5 vjeçarët me kushtin që të mbushin 6 vjeç deri në datën 31 dhjetor të 2024, ky vendim nuk është I detyrueshëm por mbetet në dorën e prindërve nëse vlerësojnë se fëmijët e tyre kanë përgatitjen e zhvillimin e duhur për të filluar rrugëtimin arsimor më herët. Ndryshe nga regjistrimet në arsimin fillor apo gjimnaz të përgjithshëm, nxënësit pranohen në shkollat artistike dhe sportive vetëm nëpërmjet konkursit, që do të zhvillohet po brenda të njëjtës periudhë nga data 8 korrik deri më 31 gusht, teksa aplikimi për konkursin kryhet po virtualisht.

Top Channel/ Protesta para Kuvendit për të drejtën e votës, diaspora përplaset me policinë
18/07 23:00
Top Channel/ Aksident i frikshëm në aksin Lezhë-Laç! Makina përfundon në parkingun e një lokali
18/07 22:58
Top Channel/ Plagoset për borxhin e të birit. Policia arreston autorin në Durrës
18/07 22:37
Top Channel/ Berisha vijon fjalimet nga ballkoni: Qytetari shqiptar më i pasigurti, mafia…
18/07 22:34
Top News/ Plagosja me armë në Durrës, zbulohet shkaku pse autori e qëlloi 70-vjeçarin
18/07 22:22
Top Channel/ Emigrantët, Rama këshillon Starmer. Samiti i Komitetit Politik të BE vjen në Shqipëri
18/07 22:14
Top Channel/ Agron Shehaj drejtuar guvernatorit të BSH: A keni sedër të jepni dorëheqjen?
18/07 22:05
Top Channel/ Protestuesit për votën e diasporës përplasen fizikisht me policinë, tentojnë…
18/07 22:03
Top Channel/ Qëlloi me armë zjarri të moshuarin në një lokal në Durrës, në pranga 31-vjeçari!
18/07 21:13
Top News/ “Kapitull i ri në qeverisjen e BE”/ Rama uron Von Der Leyen për mandatin e dytë në PE
18/07 21:06
Top News/ Të shtëna me armë në Durrës, plagoset 70-vjeçari pas një debati
18/07 20:52
Top Channel/ Kisha ortodokse kundër censit: S’janë pyetur për përkatësinë fetare gjatë regjistrimit
18/07 19:51
Top Channel/ Felaj debaton me deputetin! Drejtuesja seancës s’e lejon të flasë, Sulaj e kundërshton
18/07 19:47
Top Channel/ Bizneset po rimbursohen në kohë, në 6 muajt e parë u zërua stoku i detyrimeve të
18/07 19:44
Top News/ Diaspora ankohet në Kushtetuese. kërkon me ngulm të drejtën e votës në zgjedhjet e 2025
18/07 19:36
Top Channel/ Rama me liderët e BE-së, pritet nga mbreti Charles! Drejton tryezën me Melonin
18/07 19:34
Top News/ Censi, Kisha Ortodokse ‘rrëzon’ rezultatet: Shifrat s’pasqyrojnë në të vërtetë realitetin
18/07 19:18
Top Channel/ “Nuk kemi nevojë për staf”, drejtuesja e Onkologjikut: 2-3 javë s’quhet radhe pritje
18/07 18:33
Top Channel/ Shokon shefja Onkologjikut: Sëmundja me kancer s’është paaftësi për punë, nëse po vdes…
18/07 18:33
Top Channel/ Shefja e Onkologjikut për të sëmurët me kancer: Ilaçet të shtrenjta, qytetarët abuzojnë
18/07 18:32