Top Channel/ Raporti për Ballkanin: i adopton ligjet anti-korrupsion, por nuk i zbaton si duhet
07/05/2021 17:01

Korrupsioni është njëkohësisht shkak dhe pasojë ne Ballkanin Perëndimor, dhe mënyra se si është është i lidhur me politikën sugjeron një shkallë të tij të organizuar e sistematike në një sërë vendesh të rajonit, thuhet në dy raporte të reja anti-korrupsionit, te publikuara si pjesë e serisë 'Infrastruktura e Integritetit' nga Iniciativa Globale Kundër Krimit të Organizuar Transnacional. Kjo iniciative vezhgon korrupsionin në rajon dhe implementimin e zotimeve anti-korrupsionit të qeverive të vendeve të tij në kuadrin e procesit të Berlinit. Njëri prej dy raporteve gjurmon progresin e arritur që prej 2019-tës. “Lufta kundër korrupsionit është një qartazi një prioritet për Bashkimin Europian”, thotë autorja Sunčana Roksandić e cila nënvizon se fjala “korrupsion” përmendet 88 herë në komunikimin e BE-së në 2020-tën. “ Lufta kundër këtij fenomeni është një prioritet për shoqërinë civile në Ballkanin Perëndimor, e të shpresojmë që e tillë të jetë dhe për qeveritë”, vazhdon ajo. Raporti i dytë mban titullin” Politika ekonomike e korrupsionit të organizuar dhe anti-korrupsionit” dhe analizon faktorët që lejojnë krimin e organizuar të lulëzojë. Ai tregon gjithashtu se ndërsa ne Ballkan ka pasur progres të rëndësishëm në adoptimin e legjislacioneve të duhura anti-korrupsion, institucioneve apo strategjive, implementimi i ketyre masave lë për të dëshiruar. Pasoja është ajo që raporti e cilëson si “korrupsion i organizuar”, që sjell jo vetëm përfitime të paligjshme financiare, por lidhet edhe me blerjen dhe 'ndikimin' sistematik të mbështetjes sociale për të fituar ose qëndruar në pozicione të pushtetit politik dhe ekonomik. Hartuesit e raporteve shpresojnë që përmes tyre të ndihmohet informimi rreth iniciativave të vazhdueshme kundër këtij fenomeni, siç është Roadmap-i i Financave të Paligjshme dhe i Antikorrupsionit".

Top News – Kim Jon Un, dialog me Biden/ Tentativa e parë për komunikimin diplomatik
18/06 15:49
Top Channel/ Videoja që po tmerron Kinën, ujqit lëshohen të “shqyejnë” aktorët e reality show-t!
18/06 15:48
Top Channel/ 600 mijë USD, del në shitje shtëpia “nga ferri”- lumë kërkesash!
18/06 15:46
Top Channel/ Hyn në lojë dhe Austria, mblidhen në Vjenë liderët e Ballkanit Perëndimor!
18/06 15:12
Top News – Incident, apo një rikthim i luftës!/ Paqja izraelito-palestineze në ‘fije të perit’
18/06 15:05
Top Channel/ “Përvëlohet” Italia, temperaturat këtë fundjave deri në 41 gradë!
18/06 14:04
Top News – Stuhi si përbindësh në Florida/ Rikthehet ‘Goxilla’ e qershorit të vitit 2020
18/06 13:55
Top Channel/ Arma “sekrete” që mbrojti Bidenin në Europë, anti-droni që neutralizon gjithcka!
18/06 13:23
Top News – Për një biletë ‘Gërvish dhe fito’/ Italiani plagos me thikë emigrantin shqiptar
18/06 12:04
Top Channel/ Gjermania heq kufizimet për shqiptarët, kufiri kalohet tani pa asnjë pengesë
18/06 12:01
Top Channel/ Kombinimi i vaksinave, ekspertët: Mund të jetë vërtet i suksesshëm!
18/06 11:59
Top Channel/ Frikë në Florida, pritet stuhia përbindësh e rerës nga shkretëtira!
18/06 11:17
Top Channel/ 20 vjecaren në Greqi e vrau i shoqi, detaji që e nxorri zbuluar para policisë
18/06 10:43
Top Channel/ Rimëkëmbja pas pandemisë, presidentja e KE në Athinë, prezanton planin
18/06 01:13
Top News – Shuhet ‘Scarface’ në Kenia/ Luani më i vjetër dhe më injohur në vendin afrikan
18/06 01:11
Top News – ‘Të përdoret çdo lloj vaksine’/ EMA: Mënyra e vetme për të fituar ndaj Covid
18/06 01:09
Top News – Dita fundit e skllavërisë në SHBA/ Presidenti Biden do e shpallë festë zyrtare
17/06 22:21
Top News – Biden, me ‘kopje’ në takim me Putin/ Nuk është hera e parë që ai mban pusulla me vete
17/06 21:50
Top Channel/ Raketa kineze lëshon tre astronautët e stacionit të parë hapësinor të vendit
17/06 21:38
Top Channel/ Izraeli shkatërron shtëpinë e familjes palestineze në Hebron të Bregut Perëndimor
17/06 21:38