Top Channel/ Raporti “jep alarmin”: Demokracia në dobësim, po shtohen regjimet autokratike!
30/11/2022 22:54

Demokracia nëpër botë po dobësohet e njerëzit gjithmonë e më shumë po e humbasin besimin në legjitimitetin e zgjedhjeve, ndërsa shohin gjithashtu pengesa sa i takon lirisë së shprehjes. Raporti i fundit i Institutit Ndërkombëtar për Demokraci dhe Mbështetje Zgjedhore, apo IDEA Ndërkombëtare, i krijuar pikërisht për nxitjen e demokracisë nënvizon zhgënjimin e përhapur tek të rinjtë mbi partitë politike dhe udhëheqësit e tyre si dhe rritjen e ekstremizmit të krahut të djathtë që ka polarizuar politikën. Organizata me 34 vende anëtare me bazë në Stokholm vëren me shqetësim në raportin e saj vjetor se numri i vendeve që lëvizin drejt autoritarizmit është më shumë se dyfishi i atyre që lëvizin drejt demokracisë dhe se regjimet autoritare në mbarë botën kanë thelluar shtypjen e tyre duke shënuar kulmin në vitin 2021. Raporti 64-faqesh që mat demokracinë në 173 vende, arrin në përfundimin se përparimi në vendet demokratike ka ngecur në pesë vitet e fundit.“Në Europë, demokracia në 17 vende është gërryer gjatë pesë viteve të fundit”, tha organizata. Një manifestim i tensioneve sipas saj, dhe shkëputjes në rritje nga procesi demokratik është shfaqja e pakënaqësisë me demokracisë si dhe ulja e numrit të votuesve që marrin pjesë në zgjedhje. Në grafikun ilustrues të raportit që i referohet tendencës së pjesëmarrjes në zgjedhjet parlamentare ne pjese te ndryshme te Europës, Shqipëria është shënuar me një vijë të kuqe që nënkupton përkeqësim të trendit, ndërsa vija e gjelbert, si në rastin e Malit të Zi, tregon përmirësim. Regjimet demokratike nuk e kanë dëshmuar bindshëm se se mund të ofrojnë atë që njerëzit kanë nevojë. Sfidat aktuale, si afrimi i nje recesioni, kostoja e jetesës dhe pasojat gjithmonë e më të rënda të ndryshimeve klimatike po e nxjerrin në pah këtë dobësi. Besimi i njerëzve tek rendësia dhe efektshmëria e institucioneve demokratike po zvogëlohet në një masë shqetësuese, vazhdon raporti, që nënvizon domosdoshmërinë për ringjalljen e demokracisë përmes mekanizmave të duhur, duke përfshirë aty ristrukturimin e 'kontratës sociale' mes shtetasve dhe qeverisë në një mënyrë që t’u përgjigjet nevojave dhe kërkesave të popullsisë. Pamjet: AFP

Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29
Top Channel/ Në prag-shpërthimi “fucia e barutit”: Rinisin përplasjet palestinezo-izraelite!
27/01 12:10
Top Channel/ Asteroidi “prek” Tokën: Kalon më afër se satelitët!
27/01 12:09
Top News – Rusia: Sanksionet e SHBA, ‘absurde’ / Po godasin biznesin e kompanive të huaja
27/01 12:07
Top News- Ukraina i shpall luftë armikut tjetër të saj / Qeveria e Zelenskit në kurs anti-korrupsion
27/01 12:03
Top Channel/ Arrestohet agjenti gjerman: Punonte për Moskën, zbulohet dhe bashkëpunëtori!
27/01 11:57
Top News – I afrohet frikshëm Tokës… / Asteroidi sa një furgon, vetëm 3600 km larg
27/01 11:53
Top News – 8 shpërthime pranë centralit bërthamor / Frikë për më të keqen, më i madhi në Evropë
27/01 11:48
Top News- Tani, luftë me NATO-n dhe Perëndimin / BE paralajmëron: Rusia çon pushtimin në tjetër fazë
27/01 11:42