Top Channel/Rama:Zonat turistike, si drita e syve për vendin!E pa pranueshme që ndërtimet pa leje…
14/05/2021 12:33

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri i Bredshëm, Bledi Çuçi dhe ajo e Drejtësisë, Etilda Gjonaj dhe ai i Turizmit, Blendi Klosi ka folur për mbrojtjen e Territorit dhe zbatimin rigoroz të Kodit Penal për aktivitetet e paligjshme. Gjatë fjalës së tij Rama tha se çdo ndërtim pa leje është një kosto e përbashkët për të gjithë vendin nesër, ndërsa shtoi se nuk mund të lejohet asnjë milimetër i këtij vendi që të shfrytëzohet pa leje. Teksa tha se policia e Shtetit duhet të veprojë dhe nuk duhet të lejojë ndërtime pa leje, sidomos në zonat turistike që janë si ‘drita e syve’ për Shqipërinë. Po ashtu Rama shtoi se është i papranueshëm fakti që një polic shkon në një zonë të thellë rurale për të kapur ndërtimet pa leje, ndërsa përgjatë rrugës nga Velipoja në Sarandë, edhe pe ka ndërtime pa leje i njëjti polic i zellshëm nuk ndërhyn. Rama: Çdo ndërtim pa leje sot rrit në mënyrë të ndjeshme kostot e përbashkëta nesër. Duke cenuar pronën publike apo private, planet e zhvillimit, buxhetin e shtetit, pasi vetvetiu kthehet në një çështje speciale apo financiare, si rezultat i inercisë së një procesi legalizimesh që nuk ka për të përfunduar kurrë nëse nuk vihet pika në fund. Kemi ndërtimet me leje që bëhen vatra abuzimi, ku mbi lejen e dhënë ndërtohen volume të tjera dhe krijohen deformime të mëdha në kosto për komunitetin, zhvillimin dhe të ardhmen. Që Policia e ka kapacitetin ta kontrollojë territorin në çdo centimetër këtë e tregon një fakt i thjeshtë, sa i thjeshtë dhe e sakëlldisës. Kur vjen puna për një mur, çati, avlli në fund të botës, në zona rurale të thella gjendet polici që shkon atje dhe i kërkon llogari një fshatari, por kur vjen puna te abuzimet në zona turistike, në buzë të rrugës, që nga Velipoja deri në Sarandë çuditërisht nuk gjendet, i njëjti polic i zellshëm. Ne sot na intereson të fokusohemi te fakti që Policia i ka të gjitha kapacitet për t’u bërë mburojë e Republikës së Shqipërisë në të 28 mijë km2 të saj në raport me këtë krim është që i sanksionuar si i tillë në ligjet tona.

Top Channel/ PD nis reformimin/Do mblidhet kuvendi kombëtar për ndryshime statusore dhe për zgjedhje
18/06 19:45
Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52
Top Channel/ Balla: Koha kur njerëzit e drejtësisë emëroheshin nga politika ka përfunduar!
14/06 15:51