Top Channel/ Rama krijon “ministrinë” për kontrollin e informacionit
18/09/2021 18:16

E gjithë veprimtaria e kryeministrit dhe ministrive në informimin e publikun do të koordinohet nga një agjenci e vetme duke centraziuar kështu komunikimin ndërinstitucional jo vetëm me qytetarët por edhe median. Vendimi i parë i qeverisë së re është krijimi, Agjencisë për Media dhe Informim financuar nga buxheti shtetit. Agjencia drejtohet nga drejtori i Përgjithshëm, i cili përgjigjet para Kryeministrit i cili bën edhe emërimin. Drejtori i Përgjithshëm, statusi i të cilit barazohet me atë të ministrit të shtetit, është edhe zëdhënës i Këshillit të Ministrave. Detyrat e kësaj agjencie janë transparenca në lidhje me politikat, aktivitetet, projektet, eventet, objektivat, risitë apo problematikat që zgjidhen nëpërmjet akteve të Këshillit të Ministrave dhe të akteve të tjera të ministrave dhe çdo institucioni të administratës shtetërore. Pjesë të punës do të ketë edhe përgatitjet e qëndrimeve dhe sondazheve qeveritare mbi çështjet me interes publik. Të gjitha konferencat për shtyp të Kryeministrit dhe ministrave do të mbajnë firmën organizative të Agjencisë për Media dhe Informim. Çdo kërkesë e gazetarëve për të intervistuar zyrtarët shtetëror do të kalojë nga kjo agjenci e cila do të mundësojë takimet periodike me mediat të zëdhënësit të Këshillit të Ministrave apo zëdhënësve të ministrave sipas fushave të tyre. Pyetur nga Top Channel se në cilin model bazohet krijimi Agjencisë për Media dhe Informim një zëdhënës I qeverisë tha se është marrë për bazë modeli që përdor qeveria Gjermane.

Top News-Dyshohen për konflikt interesi / ILD nis procedim disiplinor për 3 anëtarë të KLP
20/10 22:54
Top News-Basha po ‘përçan’ partinë e tij / Kërkon largimin e Baçit nga dega e PD në Fier
20/10 22:52
Top Channel/ Basha kërkon largimin e Luan Baçit nga detyra e kreut të PD Fier
20/10 21:22
Top Channel/ Arbitrazhi, 260 mln euro Shqipërisë/ Sot në Top Story, e vërteta e gjyqit me Becchetin
20/10 19:56
Top News-30 vjetori i UNDP në Shqipëri / Rama-Na ka qëndruar pranë gjatë transformimit
20/10 19:52
Top Channel/ Në Tiranë përgjysmohen autobusët/ Kompanitë e transportit kërkojnë heqjen e taksave
20/10 19:47
Top Channel/ Viroza që ngjan si covid/ “Kollë me dhimbje fyti dhe frymëmarrje të rënduar”
20/10 19:45
Top Channel/ Vettingu i politikanëve, Basha: Kush e meriton, të largohet nga politika! Po Berisha?
20/10 19:05
Top News-Tragjedia me familjen në Astir / Del ekspertiza, djali i sëmurë i vuri flakën banesës
20/10 18:50
Top News-Mbeten të larta shifrat e Covid 19 / 8 viktima dhe mbi 600 raste të reja në vend
20/10 18:40
Top Channel/ Korça zgjohet nën pushtetin e mjegullës
20/10 18:37
Top News- Asnjë vonesë për negociatat / BE dhe SHBA dalin me thirrje të përbashkët
20/10 18:35
Top Channel/ Përballja me Partizanin, drejtori bardheblu: Derbin e fiton Tirana 2-0
20/10 17:34
Top Channel/ Pronat e konfiskuara nuk i blen askush! Në Fier nis projekti pilot
20/10 17:30
Top News-Vendimet e qeverisë / Krijohet drejtoria antikorrupsion në administratë
20/10 17:22
Top News- Basha prezanton 3 amendamentet / I prerë ndaj Berishës: Nuk dua të ndihet inferior
20/10 17:19
Top News- Mblidhen gjatë javës së flamurit / Ku do të mbahet takimi i qeverive Rama-Kurti
20/10 17:10
Top Channel/ “Nuk bëj garë kush e ka autokolonën më të gjatë”, Basha flet për Berishën: S’dua ta…
20/10 17:10
Top Channel/Basha:Të largohet çdo politikan që nuk justifikon pasurinë!Dhe ne kemi pasur llumin tonë
20/10 17:02
Top Channel/ Do të jepni dorëheqje? Basha: 95% e demokratëve duan që të udhëheq unë!
20/10 17:02