Top Channel/Rama i “ashpër” me OKB-në. Kërkon sqarime për “lapsusin” mbi Kosovën: Të përmendet emri
21/03/2023 23:12

Për marrëveshjen e normalizimit të dakordësuar në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë ka ardhur një përshëndetje edhe nga organizata e kombeve të bashkuara. Në një deklaratë të publikuar në faqen zyrtare, Sekretari i përgjithshëm Antonio guterres, shprehet se e mirëpret marrëveshjen për të cilën dy vendet ranë dakord në Ohër, por në asnjë rast nuk përmendet Kosova si shtet. Kryeministri Edi Rama ka reaguar ndaj deklaratës së sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, që marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë e quan marrëveshje mes “Beogradit dhe Prishtinës”. Rama pyet nëse ky është gabim apo lapsus dhe kërkon sqarim të menjëhershëm. “’Beogradi dhe Prishtina’?! Një gabim serioz apo një lapsus. Emërtimi zyrtar i saj është “Marrëveshja drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi” dhe do të ishte e papranueshme nëse sekretari i Përgjithshëm nuk e ka përdorur qëllimisht emërtimin e duhur. Ju lutem, jepni menjëherë sqarim”. Kosova ende nuk është pjesë e organizatës së kombeve të bashkuara, pasi jo të gjitha shtetet e njohin pavarësinë e saj. Kjo ka qenë dhe një piëk kryesore debati mes dy vendeve, pasi Serbia në mënyrë të vazhdueshme organizon fushata cc’njohje, ndërsa e konsideron si vija e saj e kuqe njohjen e vendit nga OKB. Por, me marrëveshjen e normalizimit Serbia është zotuar se nuk do të pengojë Kosovën të anëtarësohet në BE dhe NATO, pasi janë dy organizma në të cilat nuk është vend pjesëmarrës.

Top Channel/ Paralajmërimi i OBSH-së/ “Nxirrni mësime nga pandemia”
05/06 15:30
Top Channel/ Korrupsioni në shëndetësi/ Numri dy i ministrisë del para gjykatës për masën e ndalimit
05/06 15:28
Top Channel/ Nami me gjoba në Tiranë, mbi 2 mijë të gjobitur. Arrestohen 16 shoferë
05/06 15:26
Top Channel/ Mbyti nënën me plastmas. Publikohet fotoja e Albi Muhollarit, student ekselent në SHBA
05/06 15:25
Top Channel/ Masa për “postieren” e 3 mln euro/ Mbetet në burg, akuzohet se vodhi klientët në Korçë
05/06 15:15
Top News – Krimi në familje në 2023/ Nga djali që mbyti të ëmën, te babai që vrau të birin
05/06 15:11
Top News – Jo tolerime për shoferët e pabindur/ Mbi 3000 gjoba, kush janë shkeljet më të zakonshme
05/06 15:07
Top Channel/ Zjarr në Orikum
05/06 14:42
Top News – I thyen xhamat e automjetit/ Anëtarja e Këshillit – Jo politike, është makina e burrit
05/06 14:16
Top Channel/ Digjet lokali në Durrës/ Zjarri ra në mjediset e kuzhinës në Spitallë
05/06 12:58
Top Channel/ Kërcënim me armë/ Kërcënohet pronari i një lokali në Shijak
05/06 12:58
Top Channel/ Masa për “postieren” e 3 milion eurove/ Akuzohet se vodhi klientët në Korçë
05/06 12:57
Top Channel/ Burri plagos me thikë gruan/ 38-vjeçarja në gjendje të rëndë, shkak xhelozia
05/06 12:56
Top Channel/ “Do të vras”, pronari i lokalit në Shijak denoncon në polici kanosjen në rrugë
05/06 12:41
Top Channel/ Shqiptari u vra me plumb në kokë nga vëllai në Itali, babai: Ngjarja aksidentale
05/06 12:32
Top Channel/ Plakja e popullsisë/ Studim: Më 2100, gjysma e shqiptarëve do jenë mbi 65 vjeç
05/06 12:29
Top Channel/ Mbi 30 banorë në spital, hetimet tregojnë kush e helmoi ujin në Gjoricë
05/06 12:27
Top Channel/ Saimir Tahiri në “arrest shtëpie”, punonjës të Shërbimit të Provës i shkojnë në banesë
05/06 12:26
Top Channel/ Nga Saranda në Shëngjin, policia bllokon 8 mjete lundruese pa leje, gjobit drejtuesit
05/06 12:22
Top Channel/ Haxhia: Xhamat e thyer të makinës, mesazh për të mos parkuar, kështu afrohen turistët?
05/06 11:30