Top Channel/Rama i “ashpër” me OKB-në. Kërkon sqarime për “lapsusin” mbi Kosovën: Të përmendet emri
21/03/2023 23:12

Për marrëveshjen e normalizimit të dakordësuar në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë ka ardhur një përshëndetje edhe nga organizata e kombeve të bashkuara. Në një deklaratë të publikuar në faqen zyrtare, Sekretari i përgjithshëm Antonio guterres, shprehet se e mirëpret marrëveshjen për të cilën dy vendet ranë dakord në Ohër, por në asnjë rast nuk përmendet Kosova si shtet. Kryeministri Edi Rama ka reaguar ndaj deklaratës së sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, që marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë e quan marrëveshje mes “Beogradit dhe Prishtinës”. Rama pyet nëse ky është gabim apo lapsus dhe kërkon sqarim të menjëhershëm. “’Beogradi dhe Prishtina’?! Një gabim serioz apo një lapsus. Emërtimi zyrtar i saj është “Marrëveshja drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi” dhe do të ishte e papranueshme nëse sekretari i Përgjithshëm nuk e ka përdorur qëllimisht emërtimin e duhur. Ju lutem, jepni menjëherë sqarim”. Kosova ende nuk është pjesë e organizatës së kombeve të bashkuara, pasi jo të gjitha shtetet e njohin pavarësinë e saj. Kjo ka qenë dhe një piëk kryesore debati mes dy vendeve, pasi Serbia në mënyrë të vazhdueshme organizon fushata cc’njohje, ndërsa e konsideron si vija e saj e kuqe njohjen e vendit nga OKB. Por, me marrëveshjen e normalizimit Serbia është zotuar se nuk do të pengojë Kosovën të anëtarësohet në BE dhe NATO, pasi janë dy organizma në të cilat nuk është vend pjesëmarrës.

Top News/ Plagoset me armë 27-vjeçari/ U qëllua nga një 30-vjeçar, shkak u bë një femër
21/07 18:30
Top News/ Shqipëria ‘kampione’ turizmi/ raporti i KE, Rama: Përsëri një histori suksesi
21/07 18:00
Top News/ Bllokohen 40 mjete lundruese/ Gjobiten drejtuesit, rrezikuan jetën e pushuesve
21/07 17:30
Top News/ Instituti Kanadez i Teknologjisë/ Mbi 200 të diplomuar të gatshëm për çdo përgjegjësi
21/07 16:54
Top Channel/ Detaje/ I ngacmoi të dashurën në plazhin e Tales, 30-vjeçari plagos të riun e largohet
21/07 16:09
Top Channel/ Shenja plumbash kudo, pamjet tronditëse nga lokali në Memaliaj ku ndodhi masakra
21/07 15:36
Top Channel/ Atentati në Memaliaj për hakmarrje, vrasësit me pagesë nuk kursyen as të pafajshmit!
21/07 15:32
Top News/ 48-vjeçari kapet me mina e pistoletë/ Po lëvizte me taksi, dyshohet se do i shiste
21/07 15:27
Top Channel/ “Vendi më i mirë në Shqipëri”, Driloni zgjedhja e parë e qytetarëve këtë fundjavë
21/07 15:20
Top Channel/ Banorët: Të tronditur!/ “Krimi më i rëndë që ka ndodhur në qytet”. Kush ishin viktimat
21/07 15:06
Top Channel/ Turizmi 2024, Shqipëria me rritje! Rama: Vendi ynë, konfirmohet si një histori suksesi
21/07 14:35
Top Channel/ Atentati në Memaliaj/ Pamjet e makinës së autorëve në flakë, zjarri përfshiu e 1 godinë
21/07 13:38
Top News/ Merrte makina me qira dhe nuk i kthente më, arrestohet mashtruesi në Lushnjë
21/07 13:36
Top News/ 4 të huaj marrin shtetësinë shqiptare / Veliaj: Bashkohemi në një skuadër
21/07 13:17
Top News/ Pezullohen 154 leje drejtimi/ Arrestohen 38 shoferë, gjobiten mijëra të tjerë
21/07 13:16
Top News/ Plagosi me thikë nusen e xhaxhait/ Arrestohet 33-vjeçari në Fier, shkak u bë një konflikt
21/07 13:14
Top Channel/ Katër të huaj marrin pasaporta shqiptare, ceremonia në Bashkinë e Tiranës
21/07 12:38
Top Channel/ Saga e hakmarrjeve! Vrasjet e Sadikajt dhe Papës sollën zinxhirin e krimeve
21/07 12:30
Top Channel/ Dy të pafajshëm në atentat! Kamerieri në krye të detyrës dhe klienti Marsel Çela
21/07 12:30
Top Channel/Atentat për hakmarrje! Djemtë e viktimës dyshohen të përfshirë në vrasjen e Edmond Papës
21/07 12:29