Top Channel/ Raketa e Jeff Bezos lëshon në hapësirë aktorin amerikan dhe kolegët e ekuipazhit
13/10/2021 22:39

Në pamje shihet lëshimi i sotem ne hapësirë i aktorit veteran amerikan William Shatner dhe 3 kolegëve të ekuipazhit nga aerodromi i Van Horn, në Texas. Raketa e kompanisë se miliarderit Jeff Bezos, Blue Origin kreu fluturimin e saj në orbitën e afërt të tokës dhe u ul më pas në shkretëtirën e Texas. Aktori 90 vjeçar Shatner u bë sot personi më i moshuar në hapësirë, me fluturimin e dytë turistik hapësinor të kompanisë së Bezos. Shatner ishte një nga katër pasagjerët që fluturan në hapësirë për afro 10 minuta, me anijen autonome 18.3 metra të gjatë. Pas fluturimit të raketës kapsula e astronautëve ra përsëri në tokë me parashuta, e pritur nga grupet e shoqërimit. Pas uljes Shatner doli i pari nga kapsula në heshtjen e shkretëtirës i pritur nga grupet mbështetëse mes tyre dhe Jeff Bezos. "Më keni dhënë eksperiencën më të thellë që kisha imagjinuar," tha Shatner duke përqafuar Bezos, teksa komentonte bukurinë e ngjyrës blu të tokës së parë nga hapësira.

Top News- Revolucion në Facebook / Rrjeti social do të ndryshojë emrin
21/10 17:21
Top News – 1 milionë dollarë shpërblim / Australi, kërkohet 4 vjeçarja, dyshohet se u rrëmbye
21/10 16:30
Top News- BE nuk miraton Sputnik/Çfarë po e mban peng njohjen e vaksinës ruse
21/10 16:25
Top Channel/ “Bota serbe” nervozon rajonin”:“Duan të jetë Vuçiç lideri i të gjithëve”!
21/10 16:00
Top Channel/Më shumë raste se Franca, Gjermania e Italia bashkë: Britania kthehet në darën e virusit
21/10 15:47
Top News-‘Tango e fundit’ e Merkel/Duhet të ‘shpëtojë’ edhe njëherë BE përpara largimit
21/10 15:40
Top Channel/Shkulen çatitë e shtëpisë, pemët fluturojnë në ajër: Apokalipsi “i erës” godet Europën!
21/10 15:34
Top News – Shpërthen gazi në restorant / Pamjet dramatike, tre viktima e dhjetëra të lënduar
21/10 15:25
Top News – ‘Na trajtojnë si kafshë…’ / Refugjatët përballë dhunës policore në kufijtë e BE
21/10 15:17
Top News – Fishekzjarre dhe paradë… / Hapet në mënyrë madhështore ‘Sezoni i Riadit’
21/10 15:16
Top News – Aksionet e Alibaba në qiell / Pasi Jack Ma u pa në udhëtim në Evropë
21/10 15:07
Top News – Gjueti thesari në Groenlandë / Kërkohen diamantë, De Beers nis eksplorimin nën det
21/10 15:03
Top News – Për herë të parë në hapësirë / Koreja e Jugut lëshon raketën e saj
21/10 14:54
Top News – 175 thasë me kartmonedha / Gjenden nën rrënojat e bankës në Mosul
21/10 14:51
Top News- Thriller spiunazhi…/Turqia arreston 15 agjente të Mossadit
21/10 14:43
Top News- SHBA mesazh Rusisë/Do të mbrojmë krahun lindor të NATO-s
21/10 14:05
Top Channel/ A e humbi BE-ja Ballkanin Perëndimor? Ekspertët: “Anëtarësimi, “Thembra e Akilit”!
21/10 14:04
Top Channel/ NATO, me master plan të ri: Përgatitje për sulm në shumë fronte nga Rusia!
21/10 14:03
Top News- ‘T’i hiqen fondet për emigrantët’/Në Bruksel shpërthejnë thirrjet kundër Greqisë
21/10 13:31
Top News – Ja si talebanët rrahin gazetarët / Nuk i lejuan të mbulonin protestën e grave
21/10 13:30