Top Channel/ Qindra padi kadastrës/Vendi parë në perceptimin negativ. Më keq se gjykatat dhe policia
15/03/2022 19:51

Institucioni shtetëror me më shumë kallëzime penale dhe civile në prokurori dhe gjykata është kadastra. Problemet me pronat, dhe legalizimet janë në krye të listës. Në një raport të qendrës Fol, mbështetur nga ambasada amerikane, janë renditur të dhënat e padive që qytetarët kanë kundër institucioneve shtetërore. Të dhënat tregojnë se institucioni shtetëror që shkakton më shumë probleme për qytetarët, është zyra e kadastrës. Në 578 raste të korrupsionit të referuara pranë organeve proceduese, rezulton se numrin më të lartë të subjekteve të përfshira e mbajnë zyrtarët dhe ish zyrtarët e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës e më pas të Drejtorive Rajonale Rurale dhe Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit, sërish për cështjen e pronave. Në vend të dytë për padi për korrupsion është sistemi i drejtësisë. Qytetarët ankohen se zyrat e kadastrës nuk ju kthen përgjigjie ose nuk ju regjistron pronën, nuk ju nxjerr aktet e pronës, ose u janë tjetërsuar pronat. Raporti përfshin një periudhë monitorimi një vjeçare nga nëntori i vitit 2020 deri në nëntor të vitit 2021.

Top Channel/ Çelet sezoni turistik në Lezhë, vizitorë të vendas e të huaj në panairin e gastronomiisë
10/06 22:38
Top Channel/ Nga janari, 9 turistë humbën jetën/ Të përfshirë në disa incidente, shumica perëndimorë
10/06 19:33
Top Channel/ “Kurti po ndihmon Vuçiç”! Opozita serbe: Po ngjall pasionet për territore
10/06 19:26
Top News – Si e ‘ndihmoi’ Kurti Vuçiçin!/ ‘New York Times’- Serbia, fiton nga tensionet
10/06 19:22
Top News – Berisha përsërit / ‘Rama rrëzohet vetëm me protesta’
10/06 18:19
Top News – Anglezët trafikantë në Dhërmi, policia arreston edhe dy shtetas të tjerë
10/06 18:18
Top News – Begaj dhe Kurti kërkojnë unitet!/‘T’i jepen fund përçarjeve Kosovë-Shqipëri’
10/06 18:17
Top News – Asgjësohen 1136 bimë kanabis/ Dy operacione antidrogë në Krujë e Lezhë
10/06 17:04
Top News – Policia aksion kundër ndotjes akustike, procedon dy menaxherë lokalesh
10/06 17:03
Top News – Ndryshimet në Kodin Penal, konfiskim pasurie edhe te personat e tretë
10/06 17:02
Top News – Pse Rama nuk u konsultua me Kurtin/ Konjufca kundër draftit të Shqipërisë
10/06 17:02
Top Channel/ Kishin vendosur muzikë të lartë, nën hetim 2 menaxherët e lokalit në Tiranë
10/06 15:47
Top Channel/ Shqiptarët në kurthin e FBI! Bandat kriminale me telefonat ANOM, ishin krijuar nga FBI
10/06 15:29
Top News – Parandalohet vrasja në Shkodër/ Nipi kërcënon xhaxhanë me armë, vihet në pranga
10/06 14:45
Top News – Shëndetësia për turizmin / 30 qendra shëndetësore hapen në bregdet
10/06 14:30
Top News – Gërryente me ekskavator shtratin e lumit Mat/ Arrestohet 34-vjeçari, në kërkim një person
10/06 14:01
Top Channel/ Parandalohet krimi, 29-vjeçari në Shkodër kërcënoi se do vriste xhaxhanë për tokat
10/06 13:22
Top Channel/ Burg përjetë për masakrën, Gjykata greke 4 dënime për grekun që vrau familjen shqiptare
10/06 12:20
Top News – Bleu vota për Fisnik Qosen në Kavajë/ 39-vjeçari u ‘fundos’ nga përgjimet telefonike
10/06 12:15
Top News – Motori i policisë përplaset me një furgon, plagoset efektivi; dërgohet në spital
10/06 12:01