Top Channel/ Qeveria britanike: Bashkë me Berishën non-grata, të tjerë politikanë majtas e djathtas
21/05/2024 19:32

Ekskluzive/ Qeveria Britanike: Bashkë me Berishën “Non Grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas Në dokumentin që disponon gazetari Top Channel Muhamed Veliu të dosjes britanike për ndalimin e hyrjes të Sali Berishës janë përfshirë edhe kundërshtitë e ish presidentit dhe ish kryeministrit. Në “Komisionin Special të Apeleve të Emigracionit” ku u zhvillua apeli i paprecedentë kur një ish kryeministër i kundërvihet vendimit të qeverisë britanike, avokatët e zotit Berisha kanë dhënë argumentet e tyre se përse vendimi i sekretares së shtetit Priti Patel ishte jo i drejtë. “Vendim marrësit nuk mund ti bazojnë gjetjet e tyre në fakte të pambështetura në prova apo që bazohen në pikëpamje të cilat në mënyrë të arsyeshme nuk mund të qëndrojnë. Akuzat e sekretares së shtetit për përfshirje kriminale dhe korruptive të marra në konsideratë janë pohime të rreme dhe jo të bazuara në fakte”. Thelbi kundërshtimeve të tjera të vendimit sipas avokatëve të zotit Berisha kanë të bëjnë me këto aspekte: “Sekretaria e shtetit në mënyrë të ligjshme nuk mund të marrë në konsideratë veprime të ndërmarra kur zoti Berisha ishte kryeministër apo president. Ndalimi për të hyrë në Britaninë e Madhe është i motivuar politikisht dhe i influencuar prej kundërshtarëve. Bazuar në doktrinën e imunitetit sovran, kjo ia pamundëson Britanisë së Madhe ti refuzojë hyrjen e Sali Berishës apo një kreu shteti në detyrë apo jo në detyrë në lidhje me përfshirje në abuzime gjatë periudhës së drejtimit. Qeveria shqiptare kishte të dhëna më herët se apeluesit Sali Berisha do ti ndalohej hyrja në Britaninë e Madhe. Dy ambasadorët e fundit Britanik janë jo të paanshëm. Për ndërtimin e parkut energjetik zoti Berisha nuk është potencialisht i përfshirë në ndonjë akt kriminal lidhur me këtë çështje”.

Top Channel/ Akademia e Studimeve Shqiptare rishikon Revolucionin e qershorit, Spiropali: Noli ishte…
24/06 23:30
Top Channel/ Mblidhet kryesia e PD, Berisha njofton protestë më 11 korrik dhe bën thirrje për bashkim
24/06 23:28
Top Channel/ Berisha: 47% e fëmijëve në Shqipëri vuajnë për kafshatën e gojës
24/06 21:43
Top Channel/ “Mos i shpërfillni të rikthyerit”, Berisha urdhër anëtarëve të kryesisë
24/06 21:21
Top Channel/ Peza sherr me Leka Bungon e Ina Zhupën: 200 punonjës të RTSH nëpër kafene
24/06 19:59
Top Channel/ Në gjyq për ujin/ Banorët e Labërisë kundërshtojnë projektin e ujësjellësit të Himarës
24/06 19:55
Top Channel/ Në maj, një milion vizitorë/ Rritje e fortë e numrit nga veriu dhe perëndimi i europës
24/06 19:53
Top News/ Në pritje të supërsfidës me Spanjën. Atmosferë festive e tifozëve kuqezi në Elbasan
24/06 19:47
Top Channel/ Treg të përbashkët ballkanik/ I ngarkuari me punë i SHBA: Fokusi duhet nga e ardhmja
24/06 19:45
Top Channel/ Raporti i DASH: Shqipëria shtoi luftën kundër trafikut të qenieve njerë
24/06 19:34
Top Channel/ Disa orë përpara ndeshjes Spanjë-Shqipëri, çfarë po ndodh në Duseldorf
24/06 17:33
Top News/ Mbyten dy pushues në Kavajë e Velipojë/ Dyshohet se pësuan atak kardiak në det
24/06 17:17
Top News/ SPAK heton pasurinë e Saimir Tahirit. Ish-ministri merret në pyetje për gati 3 orë
24/06 17:06
Top Channel/ Sfida Shqipëri-Spanjë, Bashkia e Dyseldorfit organizon pritje për dy federatat
24/06 17:04
Top News/ Apeli ashpërson dënimin për Gjicin/ Ish-kryebashkiaku shpallet fajtor për korrupsion
24/06 17:02
Top News/ Euro sërish në pikiatë/ Monedha europiane në rekorde të reja negative
24/06 17:00
Top News/ Sekuestro 30 pronave me vlerë 35 mln euro në Himarë, u përvetësuan përmes mashtrimit
24/06 16:59
Top Channel/ Hemoragjitë cerebrale janë shtuar, në një vit 300 raste! Mjekët: Kuroni në kohë…
24/06 15:22
Top News/ Alibeaj zyrtarizon largimin nga PD/ Dorëzon kërkesën në kuvend, do të qëndrojë i pavarur
24/06 15:17
Top Channel/ Përmbytje në Prishtinë! Vërshime të ujrave, dëme të mëdha në banesa dhe biznese
24/06 15:16