Top Channel/ Pyetet SHISH: Kë takoi Meta/ Kishte info për strukturën e mbrojtjes së votës së PD?
11/05/2021 15:16

Top Channel e ka parë kërkesën që komisioni hetimor i ka dërguar SHISH përmes të cilit kërkon të informohet se çfarë informacionesh agjentët në terren kanë dërguar për personat e takuar nga presidenti Ilir Meta gjate fushatës elektorale. Sikurse kërkohet informacion për aktivitetet e grupeve kriminale dhe lidhjet e tyre me politikën përpara 25 Prillit. Pritet me interes të mësohet nga kjo përgjigje nëse SHISH, ka informuar policinë për ekzistencën e strukturës së mbrojtjes së votës ngritur nga PD, me ish ushtarakë dhe ish drejtues policie të cilët prodhuan incidentin e Elbasanit. “I besoj më shumë SHISH dhe SPAK sesa kasetave. Duhet të kemi informacion edhe nga shërbimet e huaja”, shprehet Murrizi. Komisioni hetimor parlamentar miratoi paraditen e kësaj të marte kalendarin e punës duke i dërguar edhe një ftesë për tu dëgjuar presidentit Ilir Meta, subjekt hetimi nga ky komision. “18 maj ftesa, jemi fleksibël edhe për një datë tjetër por s’kemi shumë fleksibilitet pasi koha e komisionit është e shkurtër”, tha Hyseni. Për momentin mbetet e paqartë nëse kreu i shtetit i vënën nën hetim nga shumica socialiste nën dyshim për shkelje të kushtetutës do të ngjisë shkallët e kryesisë së kuvendit për herë të dytë, për tu përballur me pyetjet e komisionit. Objektivi që i ka vënë vetes ky komision është hartimi dhe leximi në komision të raportit final deri më datë 24 Maj. Një ditë më parë kryesocialisti Edi Rama shprehu vendosmëri në shkarkimin e presidentit kur tha se “ Ilir meta duhet të shkarkohet nga detyra si një personifikim i anti-shtetit, i ndëshkuar nga populli shqiptar në 25 prill duke theksuar se duhet të bëjmë gjithçka kemi në dorë për ta çminuar institucionin e presidentit të republikës duke votuar në bllok shkarkimin.

Top News – Basha, 3 muajt e furtunës në PD/ 17 korriku, nisja e një procesi reformimi
20/06 11:41
Top Channel/ PD nis reformimin/Do mblidhet kuvendi kombëtar për ndryshime statusore dhe për zgjedhje
18/06 19:45
Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52