Top Channel/ Protestat e dhunshme në Francë për pensionet, mbyllet përkohësisht Kulla Eiffel
28/03/2023 19:20

Protestat e dhunshme në Francë, për rritjen e moshës së pensioneve, ka sjellë mbylljen e Kullës Eiffel deri në një njoftim të dytë. Situata e tensionuar prej shumë ditësh në rrugët franceze ka bërë që qeveria të marrë të gjitha masat duke vënë në gatishmëri policinë dhe mbyllur disa pika turistike për të shmangur incidentet. Tashmë vetëm pjesa e përparme e saj është e aksesueshme për turistët e paktë që ecin në zonë. Ata u lajmëruan paraprakisht për vendimin e marrë duke u shprehur se turistëve dhe personave që do të dëshrirojnë ta vizitojnë nuk do tu lejohet hyrja. Edhe pse ka kaluar shumë kohë qeveria vendase nuk heq dorë nga vednimi për të rritur moshën e pensioneve me dy vite, një projektligj i paraqitur nga presidenti Emanuel Macron. Francezët që prej deklaratës së presidentit të tyre kanë “pushtuar” rrugët duke kundërshtuar. Gjendja ka argravuar deri në përdorimin e dhunës dhe kundërpërgjigjen e policisë për të marrë situatën nën kontroll. Pavarësisht se nuk kanë marrë ende një përgjigje ata nuk ndalen së protestuari refo Pamjet: AFP

Top News-Ukraina godet rusët me raketa britanike/Rusia ankohet-Ishin Storm Shadow goditën Mariupolin
27/05 21:56
Top News – Varre 4400 vjeçare në Egjipt/ Arkeologët zbulojnë punëtori mumifikimi
27/05 20:20
Top News – Fitoi 2 mld dollarë në lotari / Por paditet në gjykatë se ka vjedhur biletën
27/05 17:59
Top News – Rusia dëbon gjermanët/ Largon me qindra persona në arsim dhe kulturë
27/05 17:14
Top News- Erdoganin e zë gjumi / Presidenti po jepte një intervistë, pamjet bëhen virale
27/05 16:46
Top Channel/ Refugjatët refuzojnë ndihmën/ Kalojnë la Manshin dhe duan që të shpëtohen nga anglezët
27/05 15:47
Top News – Zgjedhjet në Turqi, Erdogani rrezikon me sirianët, që rivali zotohet t’i dëbojë
27/05 15:41
Top Channel/ Ukraina: “Gati për kundërofensivën”, Rusia “i nxjerr inatin” gjermanëve!
27/05 15:17
Top Channel/ Vuçiç jep dorëheqjen: Largohet nga kreu i partisë, do të krijojë një tjetër!
27/05 15:08
Top News – Ukraina nuk mund të gabojë / Gjithçka gati për kundërsulmin, pritet ‘OK’ nga Zelensky
27/05 14:59
Top News – 40 krokodilë shqyejnë fermerin/ Si e pësoi 72-vjeçari, gabimi fatal që i kushtoi jetën
27/05 14:20
Top Channel/ Hera e dytë më keq? Ekspertët: Kush kaloi Omicronin, pasoja për vite të tëra!
27/05 14:16
Top News – Drogë në Belgjikë e Gjermani/ Europol shkatërron familjen mafioze shqiptare
27/05 13:39
Top Channel/ Blinken fshikullon Kosovën: Veprimet tuaja, po minojnë përpjekjet tona për normalizim!
27/05 13:17
Top News – ‘Putin do sjellë ferrin në tokë’ / Kërcënimi i Medvedev-Sulm bërthamor nëse…
27/05 12:26
Top Channel/ Një ditë para balotazhit, “përplasen” Erdogan dhe Kilicdaroglu!
27/05 12:20
Top News – Tubimi, Vuçiç sfidon Perëndimin / ‘Këtu vendosin serbët, s’jemi vend ambasadorësh’
27/05 11:59
Top Channel/ Serbët mblidhen rreth Vucicit, mijëra vetë në rrugë në mbështetje të presidentit!
27/05 11:38
Top News- Kukullat e Vuçiç në Beograd/Knezeviç:Mali i Zi, ambasadoristan! Tërheq njohjen e Kosovës
27/05 11:14
Top News- Brukseli paralajmëron Serbinë/ ‘Qëndrimi ndaj Moskës ul besueshmërinë e BE’
26/05 21:42