Top Channel/ Protesta në Kenia, goditet edhe motra e Barack Obama
25/06/2024 22:15

Në Kenia, të paktën dhjetë persona kanë vdekur për shkak të përleshjeve midis policisë dhe demonstruesve në Nairobi, ku po zhvillohet një protestë kundër rritjes së taksave. Protestuesit hynë në Parlament ku shpërtheu një zjarr. Edhe godina e këshillit bashkiak u dogj. Rreth 45 persona të plagosur u shtruan në Spitalin Kombëtar në Nairobi, ndërsa ushtria zbriti në terren për të përballuar protestat. Edhe motra e ish-presidentit amerikan, Barack Obama, është në mesin e demonstruesve, e goditur nga gazi lotsjellës nga forcat e policisë. Rita Auma tha drejtpërdrejt për CNN se ajo shmangu për pak një bombol me gaz lotsjellës të hedhur nga policia. “Nuk shoh më asgjë, më qëlluan me gaz lotsjellës”, tha motra e ish-presidentit me origjinë keniane. Protestuesit kundërshtojnë një ligj që pritet të vendosë taksa të reja, duke përfshirë një taksë që do të rrisë çmimin e mallrave të tilla si letrat higjienike dhe pelenat. Propozimi për taksimin e bukës u hoq pas protestave, por turma vazhdon t'i bëjë thirrje Parlamentit që të mos miratojë ligjin. Pamjet: AFP

Top News/ Izraeli, luftë me rebelët Huthi / Bomba në Jemen, hakmerret pas sulmit në Tel Aviv
21/07 12:03
Top Channel/ Trump bën fushatë me atentatin/ Tubimi në Michigan: Jam qëlluar për demokracinë!
21/07 11:51
Top Channel/ “The Sun” zbulon sa paguajnë shqiptarët për s*ks me gardianet në burgjet angleze
21/07 11:28
Top Channel/ Defekti global kibernetik, Microsoft: U prekën 8.5 milionë kompjuterë në gjithë botën
21/07 11:21
Top News/ Pro-rusët sulmojnë Spanjën/ Policia arreston tre hakera- Rrezik për NATO
21/07 08:30
Top News/ ‘BE po mbytet nga droga e krimi’/ Europoli paralajmëron: 821 rrjetet të pamëshirshme
21/07 08:00
Top News/ ‘Lufta mund të prekë edhe Europën’/ Paralajmërim i fortë për perëndimin nga Libani
20/07 23:00
Top News/ Shkon në 39 mijë numri i viktimave në Gaza/ Dhjetëra viktima nga sulmet izraelite në kampe
20/07 22:40
Top Channel/ Trump nuk gjen qetësi, pas atentatit kërcënohet me jetë, bashkë me zëvendësin
20/07 22:32
Top News/ Biden kritika ish-presidentëve demokratë/ Ndihet i tradhtuar nga Obama dhe Bill Clinton
20/07 22:20
Top Channel/ Përkujtohet 50 vjetori i pushtimit të Qipros. Erdogan pjesë e paradës ushtarake
20/07 22:11
Top Channel/ Nën shoqërinë e të dashurës së tij, ku po i kalon pushimet luksoze futbollisti Yamal
20/07 22:03
Top News/ Të burgosurit shqiptarë në Greqi, në grevë: Na mohohet e drejta për lirim me kusht
20/07 22:00
Top News/ NATO vlerëson strategjinë e Ukrainës/ Si mund ta fitojë luftën kundër Rusisë?
20/07 21:30
Top News/ Gjobvënie brenda burgut të Kretës/ Tre shqiptarë terrorizojnë bashkëvuajtësit grekë
20/07 21:00
Top News/ “Në shënjestër të vrasësit edhe Biden”/ Detaje nga hetimet e FBI për Thomas Matthew Crooks
20/07 20:45
Top News/ Bëji një të mirë të fundit SHBA-së!/ Kandidati I Trump, Biden- Dorëhiqu nga posti
20/07 20:15
Top Channel/ Gjykata dënon rëndë Izraelin/ GJND: Prania në territoret e pushtuara, e paligjshme
20/07 19:17
Top Channel/ Protesta dhe vrasje në Bangladesh/ Studentët përleshen me policinë, qindra të vrarë
20/07 19:16
Top News/ Shërbimet sekrete ruse akuzohen për vrasjen e një ish-deputetje ukrainase
20/07 16:23