Top Channel/ Protesta, “Basha Ik”! Pas Ibsen Elezit, edhe Edit Harxhi dhe Edvin Kulluri
29/04/2021 15:10

Më 23 korrik të 2021 Lulzim Bashës i përfundon mandati si kryetar i Partisë Demorkatike, por eksponentë dhe ish-eksponentë të kësaj partie duan ta largojnë nga drejtimi i partisë para kësaj date. Lëvizja sapo ka filluar dhe në krye të saj është kryetari i Këshillit Kombëtar Bujar Nishani i cili drejton një ndër forumet më të larta të partisë i cili gëzon kompetencat për hapjen e procedurës për shkarkimin e lidershipit demokrat. Por, statuti parashikon se Këshilli mund të mblidhet vetëm me miratimin e kryetarit të partisë. Rruga e dytë është mbledhja e firmave të ¼ -ës së anëtarëve, opsion i cili po shihet nga grupimi anti-Basha. Ibsen Elezi – Ne kemi filluar të marrim mbështetje edhe nga degët që të fillojmë të mbledhim firma kombëtare nëse këto struktura drejtuese nuk e bëjnë. Pjesa më e madhe do e faktojnë se janë për largimin e Bashës dhe një epoke të re në PD. Ish kreu i PD-së Kukës Ibsen Elezi tentoi për herë të dytë të futet në oborrin e selisë blu për të protestuar po këtë herë selia blu kishte marr masat dhe kishte mbullur të gjitha hyrjet për në PD. Protestës së tij përtej gardhit sot iu bashkuan edhe dy ish anëtarët e këshillit Kombëtar Edith Harxhi dhe Edvin Kulluri, të cilët bënë me dije se nuk mjaftohen vehtem me largimin e Bashës nga drejtimi i PD-së EDITH HARXHI: Aksion politik ka si synim demokratizimin dhe reformimin e PD për të fituar zgjedhjet e ardhshme sepse këto zgjedhje janë të humbura. Ne kërkojmë analizë në PD. EDVIN KULLURI: Kemi nisur proces komunikimi me anetaresinë dhe opinionin publik. Do jetë debat në bazë dhe e ftoh zotin Basha dhe këdo e mbështet e keni parasysh për kë flas të dalin në bazë dhe të diskutojnë për të ardhmen e PD. Krahas firmës së ¼ të anëtarëve të Këshillit Kombëtar, që duhen për të futur në rendin e punimeve te Kuvendit Kombëtar shkarkimin e Lulzim Bashës, është vehtëm hapi pari pasi për për të finalizuar shkarkimin, kërkohet që më shumë se gjysma e anëtarëve të Kuvendit Kombëtar të mbështesin mocionin e mosbesimit.

Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52
Top Channel/ Balla: Koha kur njerëzit e drejtësisë emëroheshin nga politika ka përfunduar!
14/06 15:51
Top Channel/ Naureda Llagami paraqet në Kuvend raportin e KLGJ
14/06 15:49
Top Channel/Basha fiton mandatin e tretë në PD/Rivalët e partisë akuzojnë për “maskaradë elektorale”
14/06 15:15
Top News – Meta një tjetër goditje për Kuvendin/ Nuk dekreton ligjin për sektorin minerar
14/06 15:02
Top News – ‘Horri dhe la**rja e Bulevardit’/ Balla flet për reformën në drejtësi
14/06 14:50
Top News – ‘Non grata’ dhe procedim penal!/ Ja çfarë e pret ish-kryeministrin Berisha
14/06 13:41
Top Channel/ Basha merr mandatin e tretë! Rivalët e tij e akuzojnë për manipulim
14/06 12:55
Top News – Fjalët e Kadillit për garën në PD/ ‘Pranoj rezultatin, Luli më gjeti, nuk iki’
14/06 12:20
Top News – Deklarata e fortë e Gjuzit për Ramën/ ‘Të japë dorëheqjen, sepse nuk ka qenë…’
14/06 12:17
Top Channel/ Kadilli pranon rezultatin e fitores së Bashës: I vetmi projekt, ringritja e PD-së
14/06 11:35
Top News – Dosja nga Kuvendi në Kushtetuese/ Shkarkimi i Ilir Metës mbërrin në gjykatë
14/06 11:07