Top Channel/ Prokuroria e Ekuadorit akuzon shkodranin Dritan Gjika për pastrimin e 31 milionë USD
18/04/2024 22:25

Prokuroria ekuadoriane ka ngritur akuzën për pastrim parash ndaj shkodranit Dritan Gjika dhe 4 personave të tjerë. Dritan Gjika, i shpallur në kërkim si kreu i mafies shqiptare që operon në Ekuador, akuzohet se në bashkëpunim me 4 persona kanë pastruar mbi 31 milionë dollarë të ardhura nga trafiku i drogës. Nën hetim janë edhe shtatë kompani që dyshohet se janë krijuar për të justifikuar paratë e ardhura nga trafiku i narkotikëve. Ndaj Gjikës dhe personave të tjerë në kërkim, gjykata ka caktuar sekuestrim të pasurive dhe llogarive bankare që kanë në Ekuador. Shtetasit nën hetim dyshohet se kanë përfituar pasuri të ndryshme si automjete të shtrenjta, banesa luksoze apo sipërfaqe toke nëpërmjet të ardhurave nga trafikimi i lëndëve narkotike. Hetimet zbuluan se kompanitë nën pronësi të Dritan Gjikës dhe personave të tjerë nën hetim, përdornin kamionët dhe kontejnerët për të trafikuar lëndë narkotike drejt vendeve të tjera. Kujtojmë se javë më parë, Dritan Gjika shiti aksionet e një prej kompanive të tij në Ekuador, duke ia kaluar njërit prej bashkëpunëtorëve të tij të ngushtë.

Top Channel/ Pastronte çiften, vret veten. Korçë, ngjarja dyshohet aksidentale. Policia po e heton
19/05 23:04
Top Channel/ U plagos nga babai, Rudina Musaku në gjendje të rëndë! Transportohet drejt traumës
19/05 22:42
Top Channel/ E rëndë në Maliq! Shkrepet aksidentalisht arma që po pastronte, vdes 45-vjeçari
19/05 22:42
Top Channel/ Kërkime për Presidentin e Iranit. Raportime kontradiktore për helikopterin e zhdukur
19/05 22:23
Top Channel/ Shpëton kryeministri sllovak. Hetimet: Poeti 71-vjeçar dyshohet se nuk veproi i vetëm
19/05 22:22
Top Channel/ Qendra e Athinës kthehet në “shesh lufte”, përplasje mes tifozëve dhe policisë greke
19/05 21:05
Top News/ Po pastronte çiften, humb jetën 45-vjeçari, arma iu shkrep aksidentalisht
19/05 21:04
Top Channel/ Arma e gjahut që po pastronte dyshohet se iu shkrep aksidentalisht, vdes 50-vjeçari
19/05 21:02
Top News/ Zhduket presidenti iranian! helikopteri bëri ulje të detyruar, ushtria ‘në këmbë’
19/05 20:48
Top News/ Vizita në Athinë dhe çështja ‘Beleri’, Mitsotakis: Integrimi i Shqipërisë kalon nga ne
19/05 20:44
Top Channel/ Turizëm në 4 stinë, si ka ndryshuar trendi në Shqipëri vitet e fundit
19/05 19:58
Top Channel/ Pas takimit të Ramës në Athinë, Mitsotakis presion Shqipërisë: Europa juaj varet nga ne
19/05 19:51
Top Channel/ Qëllon me çifte vajzën dhe vetëvritet!Kritike gjendja 40-vjeçares. Krimi pas konfliktit
19/05 19:47
Top Channel/ Gjykata lë në burg 9 të arrestuar.Përfshirja e politikës me krimin, SPAK ka fashikuj…
19/05 19:38
Top News/ Kërcënimet e Serbisë shqetësojnë Kurtin/ Kryeministri i Kosovës kërkon ndihmën e SHBA
19/05 18:36
Top News/ Durrësi çel sezonin turistik/ Turistët ‘pushtojnë’ bregdetin e Adriatikut
19/05 18:35
Top News/ Rama i zhgënjyer nga Kurti/ Kryeministri: Ditën që prezantoi kandidatët hëngrëm spageti
19/05 18:35
Top News/ Plagos vajzën dhe më pas vret veten. Lushnjë, 40-vjeçarja në gjendje të rëndë
19/05 17:54
Top News/ Pjesë e grupeve kriminale, kush janë 9 të arrestuarit që dolën para gjykatës
19/05 17:54
Top Channel/ Babai plagosi vajzën e vrau veten, i afërmi: Ishte divorcuar, fëmijët rrinin me të atin
19/05 17:26