Top Channel/ Progres raporti për Kosovën, KE: Urgjente marrëveshja finale me Serbinë
19/10/2021 22:38

Komisioni Evropian ka publikuar Raportin e Progresit për vitin 2021 për Kosovën ku theksohet se nevojitet urgjent një marrëveshje finale me Serbinë në mënyrë që dy vendet të përparojnë në rrugët e tyre përkatëse evropiane. Kosova duhet të angazhohet në mënyrë konstruktive dhe të bëjë përpjekje të mëtejshme thelbësore në implementimin e të gjitha marrëveshjeve të kaluara dhe të kontribuojë në arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht detyruese dhe gjithëpërfshirëse të normalizimit me Serbinë”.thuhet në progres raport Ndërkohë komisioni europian e cilëson situatën në veri të vendit sfiduese, veçanërisht në lidhje me korrupsionin, krimin e organizuar dhe kushtet për lirinë e shprehjes. Ndikimi i pavend politik mbi emërimet dhe shkarkimet e funksionarëve të lartë publikë dhe nëpunësve civilë është vërejtur në disa raste dhe Kosova ka përmbushur vetëm disa nga zotimet e saj për kriteret e bazuara në merita. Thuhet në raport. Në përgjithësi, korrupsioni është i përhapur dhe mbetet një çështje që shkakton shqetësime serioze. Pavarësisht përpjekjeve të bëra, ekziston nevoja për një vullnet të fortë për një përgjigje të fuqishme të drejtësisë penale ndaj korrupsionit të nivelit të lartë. Kosova është ende në një fazë të hershme të zhvillimit të një sistemi gjyqësor që funksionin mirë. Administrimi i përgjithshëm i drejtësisë vazhdon të jetë i ngadalshëm, joeficent dhe i prekshëm nga ndikimi i parregullt politik.

Top Channel/ Kosova me masa të reja. Për mërgimtarët me një dozë vaksine, duhet edhe testi PCR
05/12 23:02
Top News- Alarmi i Albin Kurtit/Serbia kopjon Rusinë për të shkatërruar Ballkanin
05/12 17:37
Top News- Për kë do të mbyllen kufijtë!/Kosova prezanton masat e reja si pasojë e Omicron
05/12 17:32
Top Channel/ “Boll ma!” Kërkohet ndalja e vrasjes së grave dhe vajzave në Kosovë
05/12 17:03
Top Channel/ Kurti: Serbia është problemi më i madh i Kosovës
05/12 13:49
Top News- Pse Albin Kurti nuk shkon në SHBA!/Zbulohet arsyeja e mungesës së kryeministrit
05/12 11:08
Top Channel/ Kosova i vetmi vend në rajon që nuk ka rezerva ari
04/12 20:04
Top Channel/ Një javë pas vrasjes së trefishtë në Kosovë, asnjë i dyshuar
04/12 18:10
Top News – Kosovë, mbyllen tetë lokale / Policia, aksion kundër trafikut të qënieve njerëzore
04/12 14:41
Top Channel/ Kosovë: 31 të arrestuar për shpërdorim detyre dhe ryshfet
03/12 18:41
Top Channel/Snajpera të fuqishëm e “super drone”- ushtria e Kosovës, armatime të reja nga SHBA
03/12 14:54
Top Channel/Snajpera të fuqishëm e “super drone”- ushtria e Kosovës, armatime të reja nga SHBA
03/12 13:59
Top News – Një javë nga tragjedia në Gllogjan / U vranë dy nxënës shkolle, ende asnjë i arrestuar
03/12 13:22
Top News – Kosovari që luftoi krah ISIS / Prokuroria speciale ngre aktakuzë, shkoi në Irak e Siri
03/12 11:53
Top Channel/ Të enjten nuk u kryen teste covid në Kosovë prej grevës së mjekëve
02/12 18:24
Top News-Dosja me tre të vrarët në Kosovë/ Detaje të reja, pista e vetme konkurrenca
02/12 13:23
Top Channel/Fëmijët tanë s`do vriten më: 6 emigrantë, 30 mijë euro që të gjendet vrasësi i Decanit
02/12 11:20
Top Channel/ Kosovë, protestojnë specializantët, kërkojnë të paguhen ndryshe, largohen
01/12 18:55
Top News- Dy vende në krah të Thaçit / Cilat fuqi kërkojnë lirimin e ish-presidentit të Kosovës
01/12 17:35
Top News- Haga nuk pranon të lirojë Thaçin/Kosova del garante, por ish-presidenti ende nën arrest
01/12 11:43