Top Channel/ Princ Leka kërkon tokat e sekuestruara në vitin 1945 në Mat
09/06/2023 19:49

Stokut të dosjeve nuk i ka shpëtuar edhe princ Leka, i cili ka nisur betejën dhe kërkon kompensimin për tokat e gjyshit, Ahmet Zogut Duke i kujtuar trupës së Apelit se në 2012 gjykata e njohu si trashëgimlënësin e leka I Zogu, princ Leka këmnëngul shfuqizimin e një vendim i agjensisë së Dibrës për tokat në Mat, aty ku lindi paraardhësi i tij Ahmet Zogu. Familja mbretërore thuhet në padi e princ LEKA 2 ka nisur procedurat ligjore për njohjen , kthimin dhe kopmpensimin e pronave. ajo cka kërkohet janë sipërfaqe me toka që aktualisht rezultojnë se i përkasin shtetit në fshatrat Zenisht, Rukaj, Rremull, Urakë dhe në qytetin e Burrelit . Duke skicuar kufinjtë për secilën nga parcelat në zonat e mësipërme, pasditësi thotë se zyra rajonale e kthimit dhe kompensimit të pronave nuk e ka njohur si subjekt të shpronësuar. Por paditësi Leka 2 Zogu i theksohet gjykatës më tej është trashëgimtar ligjor i radhës së parë të të ndjedit Leka 1 Zogu dhe Suzanës dhe ndaj njohja dhe kompensimi i tyre duhet ti kalojë gjysësisht 41 vjecarit . Bëhet fjalë jo vetëm për toka buqësore por edhe pyje si dhe troje në katër fshatra dhe në qytetin Burrelit , që i përkasin si njësi administrative Matit. Në 1945 komiteti egzekutiv urdhëroi konfiskimin e pasurive të Ahmet Zogut të Parë dhe midis të cilave edhe tokat kaluan në përdorim nga shteti.më herët princ Leka fitoi në gjykatën e Lartë një tjetër pronë të gjyshit , vilën mbretërore të Shirokës, në Shkodër.

Top News – Pamjet e rrëzimit të autobusit në Itali, teste ADN-je për identifikimin e viktimave
04/10 23:03
Top News – Dëshmia e Artan Tafanit / Reagojnë prokurorët pas kërcënimeve me jetë
04/10 23:01
Top News – Tensionet në Kosovë / Ministrja gjermane mësyn në Ballkan, turi nis nga Tirana
04/10 22:17
Top News – U rrëzua nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven
04/10 22:13
Top News – Shkak mungesa e Erdogan, presidenti I Azerbajxhanit refuzon negociatat me Armeninë
04/10 22:12
Top News – Përmirësimi i ujësjellësave / 50 mln euro nga Gjermania për performancën
04/10 22:11
Top News – Greqia inauguron anijen e parë luftarake, Dendias: Rrit sigurinë e vendit
04/10 21:38
Top Channel/ U rrëzua teksa vizitonte kalanë e Rozafës, vdes turisti slloven
04/10 21:21
Top News – Asociacioni me ShBA! / Hovenier: Jemi gati nëse e kërkon Kosova
04/10 21:00
Top News – Greqia apel BE-së: Sanksiononi vendet anëtare që nuk pranojnë emigrantët
04/10 20:25
Top Channel/ Beteja me sëmundjen/ Thirrja për gratë e vajzat për të kontrolluar shëndetin
04/10 19:50
Top Channel/Taksim i shtëpive me qira/Ligji po përgatitet në qeveri. Reagimi i pronarëve të banesave
04/10 19:34
Top News – Prokurorët kërcënohen nga krimi / Reagojnë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian
04/10 19:26
Top News – Normat e interesit nuk ndryshojnë/ BSH kërkon ‘vigjilencë’ për kursin e këmbimit të euros
04/10 19:26
Top Channel/ “Tetori rozë” në Bulqizë, pedonalja ‘vishet’ me fjongo
04/10 19:23
Top Channel/ U asgjesuan afro 76 mijë bimë kanabisi, mbyllet aksioni antidrogë në Shkodër
04/10 19:06
Top Channel/ Aksident në Fier, përplasen dy makina. Bllokohet qarkullimi
04/10 19:04
Top Channel/ Doli kundër luftës në Ukrainë, dënohet gazetarja ruse
04/10 19:04
Top News – Eurodeputetët ‘kryqëzojnë’ Serbinë / Thirrje për sanksione, ‘të ndalim Aleksandër Vuçiç’
04/10 18:38
Top News – ‘Parajsë më kosto të ulët’/ Shqipëria merr vëmendjen e medias spanjolle
04/10 17:45