Top Channel/ Presidenti i Nikaraguas refuzon Samitin e Amerikave të mbajtur nga SHBA
19/05/2022 23:13

Presidenti i Nikaraguas Daniel Ortega tha se nuk është i interesuar të marrë pjesë në takimin diplomatik Samiti i Amerikave, që mbahet në qershor në Los Angeles. Disa nga liderët e vendeve latine kanë njoftuar se do të marrin pjesë vetëm nëse janë përfaqësues të të gjitha vendeve pa përjashtime. Edhe Ortega tha sot në një event në kryeqytetin Managua se kërkon ndalim të diskriminimit të SHBA ndaj Kubës, Venezuelës dhe Nikaraguas. Uashingtoni ende nuk ka bërë ftesat zyrtare për samitin por ka thënë vetëm se kushti për pjesëmarrjen është “respekti për demokracinë”. Përfaqësuesi i SHBA për kontinentin, Brian Nichols, ka thënë më herët se Kuba, Nikaragua e Venezuela "nuk respektojnë" Kushtetutën Demokratike Inter-Amerikane të vitit 2001. Pas presidentit të Meksikës, edhe ai i Bolivisë, Luis Arce, njoftoi se kushtëzonte pjesëmarrjen e tij me përfaqësimin e të gjitha vendeve në samitin e 6-10 qershorit në Los Angeles.

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22