Top Channel/ “Po rrezikoni rajonin”, Guterres thirrje Iranit e Izraelit: Ndalni sulmet e hakmarrjet
19/04/2024 19:04

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres u ka kërkuar Izraelit dhe Iranit, që të lënë mënjanë hakmarrjet dhe të ndalojnë sulmet. “Sekretari i Përgjithshëm përsërit se është koha për të ndaluar ciklin e rrezikshëm të hakmarrjes në Lindjen e Mesme”, thuhet në deklaratë. “Dënojmë çdo akt hakmarrjeje dhe i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar që të punojë së bashku për të parandaluar çdo zhvillim të mëtejshëm që mund të çojë në pasoja shkatërruese për të gjithë rajonin dhe më gjerë”, theksohet më tej. Ndwrkohw, mw herwt, Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi për BBC se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë qenë të përfshira në sulmin që Izraeli kreu ndaj Iranit gjatë mbrëmjes së djeshme. Teksa tentoi që të shmangte komentin për ngjarjet në Lindjen e Mesme, Blinken u detyrua të përgjigjet duke theksuar se SHBA nuk ka bërë thirrje për sulm ndaj Iranit. Në përgjigjie të pyetjes sesi e karakterizonte gjendjen aktuale të marrëdhënieve SHBA-Izrael, Blinken u shpreh “jemi të angazhuar rregullisht, pothuajse çdo ditë”. SHBA i ka kërkuar Izraelit të mos përgjigjet ndaj sulmit iranian të fundjavës së kaluar, të cilin presidenti Joe Biden të enjten e quajti “të paprecedentë”. SHBA “nuk ndezi dritën jeshile” një përgjigje izraelite, tha zyrtari i dytë.

Top News/ Miliona dollarë për Ukrainën. SHBA, paketë shtesë për të përballuar sulmin rus
25/05 23:00
Top News/ Turqia, ‘sy e veshë’ nga Irani. Vdekja e Raisit mund të ringjallë rivalitetin mes tyre
25/05 22:00
Top News/ 15 vende të BE, letër Brukselit. Emigrantët, ‘pakti Shqipëri-Itali të merret si model’
25/05 18:43
Top News/ Laborator gjigant droge në Barcelonë.Shkatërrohet grupi i shqiptarëve, kapet 1 ton kokainë
25/05 16:45
Top News/ Notre Damit i kthehet kryqi / ’Moment historik’, katedralja rihapet në dhjetor
25/05 16:30
Top News/ Evropa të armatoset deri në dhëmbë / Polonia-‘fjetëm gjumë pas Luftës II Botërore’
25/05 16:15
Top News/ 48 të vdekur nga i nxehti / Dy muaj ferri në Meksikë, rekord temperaturash
25/05 16:00
Top News/ Rusia ‘paguan faturën’ për Ukrainën / G7 do të përdorë asetet e ngrira ruse për rindërtim
25/05 15:45
Top News/ Putin ‘rrëzon’ Zelenskin / Nuk ka më legjitimitet, mandati i ka përfunduar
25/05 15:35
Top News/ 35 milionë euro për palestinezët / Italia ‘hap thesin’, ndihmë humanitare për Gazën
25/05 15:20
Top Channel/ Majmunët bien nga pemët. Vala e tretë e të nxehtit në Meksikë, 48 viktima
25/05 14:54
Top Channel/ Izraeli nuk pyet për GJND/ Vazhdon sulmet në Rafah edhe pas vendimit të gjykatës
25/05 12:55
Top News/ Hungaria ‘del’ nga NATO !? Orban: Po shkon drejt luftës me Rusinë, nuk ndihmojmë Ukrainën
25/05 12:39
Top Channel/ Urdhri i Perandorisë Britanike i jepet shqiptarit për kontributin mes dy vendeve
25/05 12:35
Top News/ Ukraina ‘rikthehet’, shtyn pas Rusinë / Rimerr zonën e Kharkivit nga ku u zbraps më herët
25/05 12:34
Top Channel/“Sky ECC” edhe në Greqi/ Europol dërgon bisedat e përgjuara. Të përfshirë edhe shqiptarë
25/05 12:33
Top News/ Gjykata e urdhëroi të ndalë luftën / Izraeli vazhdon sulmet në Rafah, injoron GJND-në
25/05 12:32
Top News/ ‘Ne fituam, NATO na sulmoi!’ Kështu Putin do t’ia shesë ‘fitimet territoriale’ rusëve
25/05 12:31
Top News/ Godisni Rusinë me armët tona! Stoltenberg: Të hiqen kufizimet, NATO nuk hyn në Ukrainë
25/05 12:06
Top News/ Kina përfundon ‘pushtimin’ e Tajvanit / SHBA në alarm, Austin takon homologun kinez
25/05 12:05