Top Channel/ Plani gjerman i energjisë “tërbon” Francën, Berlini: SHBA, gaz me çmime astronomike!
05/10/2022 22:34

Vëmendja e kancelarit Olaf Scholz, e fokusuar tek prioritetet e Gjermanisë e jo tek BE-ja në mesin e krizës energjetike, po acaron kryetaren e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, si dhe komisionerë shumë të rëndësishëm francezë dhe italianë, të cilët kanë nisur të dalin nga rreshti e të ankohen për sjelljen e Berlinit. Duke u përballur me një presion të madh nga industria dhe konsumatorët Scholz vendosi të marrë një qasje të njëanshme e të injektojë 200 miliardë euro në ekonominë gjermane me qëllimin zbutjen e ndikimit të rritjes së çmimeve të energjisë. Ky fluks parash shkaktoi thirrje proteste komisioneri Italian Paolo Gentiloni dhe nga ai francez, Thierry Breton, të cilët e kanë vendosur Von der Leyen në pozitën torturuese të distancimit nga dy prej zyrtarëve të saj më të lartë, që përfaqësojnë gjithashtu dy nga ekonomitë më të mëdha të bllokut europian. Ankesa franko-italiane kundër Gjermanisë është se Berlini do të shtrembërojë tregun e përbashkët të shenjtë të unionit, duke i vendosur kompanitë gjermane të financuara nga shteti në një avantazh të padrejtë ndaj rivalëve te tyre, dhe kjo pikërisht në një kohë kur kritikët argumentojnë se Gjermania ishte një nga shkaktaret kryesore të krizës për shkak të varësisë së krijuar nga monopoli i eksportit të gazit rus të Gazpromit. Vetë ministri gjerman i Ekonomisë nga ana tjetër, u ankua për çmimet jashtëzakonisht të larta të kërkuara nga vendet “mike” të Gjermanisë, kryesisht Shtetet e Bashkuara, për dërgesat e gazit të tyre në vend të furnizimit me gazin rus. “Disa vende, madje edhe ato të afërta me ne po kërkojnë çmime astronomike,” tha Robert Habeck për Neue Osnabruecker Zeitung. Pas pushtimit të Ukrainës, Rusia fillimisht uli ndjeshëm furnizimin me gaz në Gjermani dhe në fillim të shtatorit e ndaloi krëjtësisht atë. Për të garantuar sigurinë e tij energjetike dhe për të kursyer industrinë Berlinit iu desh të diversifikonte burimet e tij të furnizimit dhe të rriste ndjeshëm blerjet e gazit natyror të lëngshëm (LNG), i cili transportohet me anije çisternë dhe është më i shtrenjtë krahasuar me gazin që vjen me tubacion nga Rusia dhe është zakonisht më i lirë. Pamjet: AFP

Top Channel/ Nisin arrestimet, bllokon tubimet në Shangai pas protestave kundër kufizimit të lirive
28/11 22:03
Top Channel/ Urimi nga SHBA: Krenarë për ju! Biden: SHBA mbështet Shqipërinë në anëtarësimin në BE
28/11 20:06
Top News – Babai vret vajzën, nuk pranoi të martohej!/ I kishte gjetur për bashkëshort 1 të moshuar
28/11 20:00
Top News – Biografia e re e Mbretëreshës Elizabeth/ Zbulohen detaje mbi mendimin për Meghan Markle
28/11 19:07
Top News – Banda e ‘skifterëve’ shqiptarë në Greqi/ Në pranga tre të rinj, zbardhen 51 grabitje
28/11 18:41
Top News – Goditja e radhës e hakerave iranianë/ Publikohen patentat e mbi 1 mijë shqiptarëve
28/11 18:17
Top News – Kërkesa e deputetëve konservatorë/ Thirrje për kthimin e menjëhershëm të shqiptarëve
28/11 18:14
Top News – Skandali i reklamës së Balenciaga/ Kim Kardashian thyen për herë të parë heshtjen
28/11 18:11
Top News – Turqia, ‘gjithë inatin’ me Suedinë / Bisedime të reja për anëtarësimin në NATO
28/11 17:55
Top News – Britania nuk ka më mjekë / Me mijëra më pak, faji është i Brexitit
28/11 17:25
Top News – Turqia, gati për ‘pushtimin’ e Sirisë/ Përgatit forcat tokësore, operacion kundër kurdëve
28/11 17:25
Top News – Avioni ‘ngec’ në linjat elektrike / Majë shtyllës, 33 m mbi tokë, shpëtohen pasagjerët
28/11 16:58
Top News – Lukashenko ka frikë se do të helmohet! ’Në listën e zezë të Putinit’, nuk hyri në luftë
28/11 16:47
Top News – Shpërthen vullkani më i madh në botë / Alarmi në nivelin e kuq, llava kërcënon Hawaiin
28/11 16:12
Top News – E premtja e zezë, ‘nami’ në SHBA / 9.12 miliardë dollarë blerje vetëm online
28/11 16:12
Top Channel/’ Kupon për kulturën’, qeveria gjermane propozon nismën e vecantë për të rinjtë
28/11 16:01
Top Channel/ Policia e Xi dhunon gazetarin e BBC, vazhdojnë protestat në Kinë
28/11 16:00
Top News – Dhjetori i festave magjike në botë/ Vendet më të veçanta që duhen vizituar
28/11 15:46
Top News – Pasuria e familjes mbretërore të Katarit/ E zhytur në luks! Avionë, jahte e rezerva nafte
28/11 14:42
Top News – ‘Drita e shkretëtirës’, operacioni i Europol/49 arrestime, 6 bosë kokaine kapen në Dubai
28/11 14:17