Top Channel/ Pfizer paditet në SHBA, shteti i Kansasit akuzon kompaninë për deklarata të rreme
18/06/2024 19:51

Shteti amerikan i Kansasit ka paditur Pfizer, duke akuzuar kompaninë farmaceutike për “deklarata të rreme” në lidhje me efektivitetin e vaksinave kundër Covid-19 të prodhuara nga kompania. Padia e ngritur nga prokurori i përgjithshëm i shtetit, Kris Kobah, sfidon gjigantin farmaceutik si për pretendimet në lidhje me efektivitetin e vaksinave në parandalimin e shfaqjes së sëmundjes dhe transmetimin e virusit, ashtu edhe për garancitë fillestare në lidhje me sigurinë e serumeve. Sipas Kansas, Pfizer do të kishte vënë kështu në rrezik shëndetin e banorëve të shtetit. Në veçanti, Pfizer akuzohet se do të kishte vënë në rrezik shëndetin e qytetarëve duke pretenduar se vaksina nuk i ekspozonte njerëzit ndaj reaksioneve negative dhe duke fshehur të dhënat që lidhnin efektet e vaksinave me rastet e miokarditit dhe komplikimeve për gratë shtatzëna. Në padinë e ngritur kundër Pfizer, shteti i Kansasit pretendon gjithashtu se kompania "e dinte" që në fillim se efektiviteti i vaksinave ra me shpejtësi pas injeksionit të një doze dhe se vaksinat nuk do të ofronin mbrojtje të mjaftueshme kundër varianteve të mëvonshme të COVID 19. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm Kobah tha në një deklaratë se shteti i Kansasit gjithashtu akuzon Pfizer-in se bashkëpunon me punonjësit e faqeve kryesore të mediave sociale për të "censuruar përmbajtjen kritike" ndaj vaksinave. Në një deklaratë, Pfizer u përgjigj duke thënë se ishte e përgatitur t'u përgjigjej akuzave "në kohën e duhur".

Top Channel/ Të shtëna në Greqi, tre të plagosur! 70 të arrestuar pranë stadiumit të Panathinaikos
13/07 22:38
Top News/ ‘Kërcënim serioz për paqen’/ Pas deklaratës në samit, Koreja e Veriut akuzon NATO-n
13/07 20:30
Top News/ Rusia dhe Kina, stërvitje ushtarake/ Përgatitje kundër perëndimit, manovra detare
13/07 20:05
Top Channel/ Sulm nga ajri, vriten 71 palestinezë! Ushtria izraelite: Shënjestra komandanti i Hamas
13/07 19:14
Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08