Top Channel/ ‘Përvëlohet’ Franca, temperaturat arrijnë në 30 gradë celcius
18/05/2022 19:05

Me temperatura që tejkalojnë 30°C, francezët po kërkojnë për pak freski në parkun e Pallatit të Versajës, pasi Franca po përjeton një valë të jashtëzakonshme të të nxehtit në maj. “Tani për tani jemi mirë. Ka pak erë, po këtu brenda, gjithsesi është më mirë. atje pimë një pije të ftohtë dhe morëm një akullore për të ndjerë më pak të nxehtin..." “Meqenëse vij nga Provence, i njoh reflekset përballë motit të nxehtë. Papritur, në të gjithë Francën, ne kemi filluar të aplikojmë reflekset e valëve të të nxehtit. Duket qesharake por nuk është. "Unë, jam e përgatitur, kam syze dielli, krem kundër diellit,dhe mbaj një shishe me ujë me akull dhe kështu gjithçka është në rregull." “Sot duke qenë se bën vapë zgjodhëm të dilnim pranë ujit dhe të hidratoheshim mirë." Gjatë gjithë prillit, pjesë të mëdha të Evropës përjetuan temperatura nën normalen , me erëra që shpesh vinin nga drejtimi veri-lindor. Por këtë javë pritet që temperaturat në pjesën më të madhe të Evropës perëndimore të rriten më tej, kështu që temperaturat maksimale ditore në raport me mesataren do të jenë ndër disa nga më të lartat në botë në këtë kohë. Në pjesën më të madhe të Spanjës dhe Francës, nivelet maksimale të temperaturës ka të ngjarë të rriten mbi normalen. Pamjet: AFP

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22