Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02/2023 18:08

Një vajzë e porsalindur është shpëtuar nga ekipet e shpëtimit nga rrënojat e një ndërtese në veriperëndim të Sirisë, e cila u shkatërrua nga një tërmet të hënën. Nëna e saj filloi lindjen menjëherë pas fatkeqësisë dhe e solli në jetë para se të vdiste, tha një i afërm. Babai i saj, katër vëllezërit e motrat dhe një hallë ndërruan jetë gjithashtu. Pamjet dramatike treguan një burrë që mbante foshnjën, të mbuluar me pluhur, pasi ajo u tërhoq nga mbeturinat në Jidayris. Një mjek në një spital në Afrin aty pranë tha se ajo tani ishte në një gjendje të qëndrueshme. Xhaxhai i foshnjës, Khalil al-Suëadi, tha se të afërmit kishin nxituar në vendngjarje kur mësuan për shembjen. “Ne dëgjuam një zë ndërsa po gërmonim”, i tha ai agjencisë së lajmeve AFP të martën. “Ne e pastruam pluhurin dhe e gjetëm foshnjën me kordonin e kërthizës, premë dhe kushëriri im e çoi në spital”. Pediatri Hani Maarouf tha se foshnja kishte mbërritur në spitalin e tij në një gjendje të keqe, me “disa mavijosje dhe plagë në të gjithë trupin e saj”. “Ajo gjithashtu mbërriti me hipotermi për shkak të të ftohtit. Ne duhej ta ngrohnim dhe t’i jepnim kalcium”, shtoi ai. Pamjet: AFP

Top News – Luftë e ftohtë SHBA-Kinë, dy superfuqitë përplasen për ndikim në Lindjen e Mesme
01/04 17:27
Top News-Plani për armët bërthamore në Bjellorusi/Zelenski-Kjo tregon se bisedimet Putin-Xi dështuan
01/04 15:46
Top News – Rusia fillon rekrutimin!/ 150 mijë ushtarë të rinj në fushëbetejë
01/04 15:45
Top News – Shqipëria mbledh OKB-në për armët bërthamore/ ‘Rreziku i apokalipsit nuklear, i lartë!
01/04 15:40
Top Channel/ U kapën mes tornados, frigoriferi shpëton 9 njerëz nga vdekja!
01/04 15:39
Top Channel/ Italia ndalon ChatGPT: Arsye sigurie, prek privatësinë!
01/04 15:38
Top News – Sa ushtarë ka humbur Rusia në luftë? Ukraina bën bilancin e 400 ditëve
01/04 15:36
Top Channel/ Masakra e Buchas, Ukraina shënon përvjetorin mes predhave ruse!
01/04 15:33
Top Channel/Zgjedhjet në Finlandë, avancon ekstremi i djathtë: Shqetësim pse u shtrenjtuan ushqimet!
01/04 15:31
Top News – Von Der Leyen në krye të NATO?/ Presidentja e KE në garë për udhëheqjen e aleancës
01/04 14:14
Top Channel/ Biden “drejt” tornados, shkon në zonat e prekura: “Një katastrofë”!
01/04 12:41
Top News – Putin në krye të organit më të lartë global/ Rusia merr frenat Këshillit të Sigurimit
01/04 12:28
Top News – Prigozhin gati të rrëzojë Putin!/ Përplasja mes tyre nis në vitin 2024
01/04 12:27
Top Channel/ “Jam ende gjallë”: Papa del nga spitali, nisin përgatitjet për Pashkët!
01/04 12:26
Top News – Shkatërrohet banda shqiptare e drogës/ Furnizonin disa shtete europiane me kokainë
01/04 12:24
Top News – Falenderon Serbinë për përkrahjen e Kievit!/ SHBA i habit të gjithë me komentin
01/04 12:12
Top News – Biden paralajmëron Rusinë!/ ‘Lironi sa më parë gazetarin amerikan’
01/04 12:11
Top Channel/ Biden thirrje Rusisë: Lironi gazetarin amerikan, ose…
01/04 12:09
Top News – Rusia do sulmojë paqeruajtësit e NATO-s/ Medvedev- Do të jenë një objektiv legjitim
01/04 11:58
Top News – Trump mbledh 4 mld dollarë brenda ditës/ Mbështetësit krah ish-presidentit pas aktakuzës
01/04 11:56