Top Channel/ Pengimi i zgjerimit, interesi i Hungarisë? Diplomatët e BE-së: “Ta harrojë”!
30/05/2024 15:42

Liderët e BE-së janë ngopur me obstruksionimin e vazhdueshëm të kryeministrit hungarez Viktor Orbán ndaj Ukrainës dhe jo vetëm, e për këtë arsye, shkruan Politico, planifikojnë ta ndëshkojnë atë duke i dhënë Budapest një portofol pa shumë peshë në Komisionin e ardhshëm Europian. Hungaria dëshiron ta frenojë cështjen e zgjerimit, e cila ka ndikim të rëndësishëm edhe për shkak të bisedimeve të BE-së për pranimin e Ukrainës në bllok, por qeveritë kombëtare nuk kanë oreks që komisioneri aktual hungarez Olivér Várhelyi, të vazhdojë të luajë një rol madhor, pohuan tre diplomatë europianë për median e njohur. Orbáni vazhdon të mbetet një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin në BE dhe liderët e Europës po acarohen gjithnjë e më shumë me zvarritjen e sanksioneve dhe kundërshtimin e tij sa i takon dërgimit të fondeve në Kiev. “Vështirë që Hungaria të lëjohet të mbajë më ndonjë post të fuqishëm pohoi një nga diplomatët, i cili ashtu sit ë tjerët ka preferuar të ruajë anonimitetin. Komisioni Europian është shprehur se qeveritë dhe presidenti i ardhshëm i zgjedhur i tij do të përcaktojnë komisionerët dhe ai nuk do t`i “frenojë vendimet e tyre". Orbán ka bërë muajt e fundit disa përpjekje për të bllokuar ndihmën për Ukrainën dhe ka kërcënuar bisedimet e saj të pranimit. Në korrik, hungarezët do të marrin gjithashtu presidencën 6 mujore të radhës së Këshillit të BE-së, cka u jep atyre kompetenca për të vendosur axhendën.

Top News/ Dosja ‘Bami’ në Emirate / SPAK informon arabët, në pritje të ekstradimit
19/06 10:13
Top Channel/ Me pelerina të zeza, momenti kur 2 autorët hipin mbi mur dhe vendosin tritol efektivit
19/06 09:49
Top Channel/ Tritol makinës së efektivit në Shkodër! Lënda plasëse e vendosur tek goma e automjetit
19/06 09:40
Top News/ Tritol makinës së policit në Shkodër/ Mjeti në oborrin e banesës në momentin e shpërthimit
19/06 09:32
Top News/ Punimet në kantierin e Urës së Bilçës në Berat, Rama- Do të zhvillojë zonën
19/06 09:12
Berisha: Dumani kërkon të mbushë xhepat, të premten sërish para bashkisë
18/06 22:49
Top Channel/ Berisha sërish akuza ndaj Britanisë: Non-Grata pa asnjë provë
18/06 19:46
Top News/ Rrëzohet kërkesa për pezullimin e ligjit për profesionistët e lirë/ 4 padi në Kushtetuese
18/06 18:04
Top News/ Zjarr i madh në Gjirokastër, flakët i afrohen zonave të banuara
18/06 17:54
Top Channel/ Masivi shkëmbor bie mbi makinë, disa të plagosur në afërsi të Shkallës së Tujanit
18/06 17:46
Top News/ Aksident në Rrugën e Arbrit, gurët rrëshqasin nga lartësia, bien mbi makinë
18/06 17:43
Top News/ Tuneli i Llogarasë drejt hapjes. Lehtëson lëvizjen drejt jugut, bonus për turizmin
18/06 16:52
Top Channel/ Zjarr në pjesën e sipërme të Malit të Gjerë në Gjirokastër, pamje nga vendi ngjarjes
18/06 16:47
Top News/ Kryeministri Rama dhuron gjak. Fushata kombëtare e dhurimit vullnetar të tij
18/06 16:11
Top Channel/ Vapë dhe pickime/ Në qendrat shëndetësore në plazhe turistët kërkojnë ndihmë mjekësore
18/06 15:31
Top Channel/ Sindikata kundërshton Rrumbullakun! S’është dakord me formularin e vetëdeklarimit
18/06 15:28
Top Channel/ Provimi i matematikës! Matura shtetërore, 28 mijë nxënës testuan njohuritë
18/06 15:18
Top Channel/ Bashkëpunim Tirana-Porto! Veliaj pret kryebashkiakun portugez
18/06 15:16
Top Channel/ Rama dhuron gjak: Ndihmë jetike por edhe rigjenerim për ata që dhurojnë
18/06 15:15
Top News/ Komisioni antikorrupsion ‘Xhafaj’ / Shkresë institucioneve: Dërgoni ekspertët për reformat
18/06 15:14