Top Channel/ Pashka në Greqi, Kryeministri: Festojmë me shpresën se pandemia po shkon drejt fundit
02/05/2021 12:13

“Krishti u ngjall” është dëgjuar në të gjitha sheshet para kishave ku miliona grekë janë mbledhur dhe kanë festuar ringjalljen e birit të Perëndisë pas një jave hidhërimi për mundimet e Krishtit dhe kryqëzimin e tij. Ndër qytetarët e parë që kanë marrë flakën e shenjtë, nga kryepeshkopi i Greqisë Ieronimos ka qenë presidentja e Greqisë në një ceremoni që është zhvilluar si në shumicën e kishave të vendit në orën 9 të mbrëmjes të së shtunës për shkak të kufizimeve të pandemisë. Për besimtarët grekë, kjo Pashkë e Shenjtë, festa më e rëndësishme fetare e vitit, është fitorja e jetës mbi vdekjen, dalja nga errësira në dritë, nga frika dhe dëshpërimi, në shpresë. Në fjalimin e tij drejtuar kombit, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka folur për trishtimin e humbjeve nga pandemia duke dhënë shpresën se po shkohet drejt fundit të saj. “Këtë Pashkë, mendimet tona janë tek njerëzit që kemi humbur nga covid dhe tek ata që ende po e përballojnë në spitale. Fakti që vendi ynë mbetet në pozicionet e fundit në humbjet e jetës në të gjithë Evropën, nuk e zvogëlon trishtimin. Megjithatë, pasqyron dimensionin e rrezikut nga kjo pandemi. Përpjekjen e atyre që vazhdojnë të luftojnë në vijën e parë për shëndetin publik. Por edhe shpresën që u sjell të gjithëve dhurata e vaksinimit”, tha Kryeminstri grek. Megjithëse kishat sivjet janë të hapura, në kontrast me Pashkën e vitit të kaluar, kufizimet përcaktonin një numër të caktuar të besimtarëve, si brenda ashtu edhe në oborrin e tempujve fetare. Por gjithashtu prekin edhe pjesën tjetër të festimeve të se Dielës së Pashkëve, pasi vetëm një numër i caktuar i njerëzve lejohen në tryezën festive, ndërsa restorantet vazhdojnë të jenë të mbyllura edhe për dy ditë derisa të hapen duke shërbyer në fillim vetëm në ambientet e jashtme.

Top Channel/ Greqia, protestë për bluzat e ekipit/ Stema e Maqedonisë së veriut shkakton reagime
12/06 19:55
Top Channel/ Presheva, në dialogun Kosovë-Serbi/ Kërkesa e kryetares së Preshevës, Ardita Sinani
11/06 15:23
Top News – Vuçiç-Kurti ‘e ka mendjen për show’/ ’Molla e sherrit’ në dialog, asociacioni njëetnik
10/06 17:39
Top Channel/ Protesta masive të sindikalistëve grekë kundër rregullave të reja
10/06 17:16
Top News – Mustafa: Spastrim etnik i heshtur/ Serbia fshin adresat e shqiptarëve në Preshevë
09/06 02:38
Top News – Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut/ Mass-progres të qëndrueshëm për integrimin
08/06 15:20
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në Greqi, tek ngjitësja gjenden gjurmët e gishtërinjve të burrit
08/06 14:39
Top News – Varianti indian afrohet në Shqipëri/ Regjistrohet rasti i parë në Maqedoninë e veriut
07/06 20:50
Top News – Në pranga i riu shqiptar në Greqi/ Drejtonte trafikun e drogës në Mykonos
06/06 17:10
Top News – Vrasje e trefishtë në Korfuz/ Qeraxhiu vret pronarët e shtëpisë, dhe më pas veten
06/06 17:08
Top News – Zaev-BDI, STOP axhendës etnike/ Ahmeti-i fituam të drejtat, tani prioritet ambienti
06/06 15:57
Top News – Hap vetëm doganën e Qafë Botës/ Bllokimi absurd i Greqisë për pikat e tjera vijon
06/06 12:54
Top News – Vrasja e 20 vjeçares në Greqi/ Hetimi, hapa para për zbardhjen e ngjarjes
06/06 11:23
Top Channel/ Greqi. Vazhdojnë vaksinimet, por këmbengul pandemia! 1/3 e vendit në nivel portokalli
05/06 16:39
Top News – ‘Vrasja u urdhërua nga burgu’/ Nëna e Aris Papas hedh akuza në mediat greke
04/06 22:52
Top News – Përhapen mukozat e detit/ Turqi, mund të jetë pasojë e ndotjes së madhe
04/06 18:39
Top News – Dendias bisedon me Lajçak/ Greqia nuk e njeh Kosovën, por do ndihmojë për vizat
03/06 22:58
Top News – Serbi, kërcënohet me jetë Vuçiç/ Postimi në instagram, dënohet nga zyrtarët serbë
02/06 19:24
Top News – Kapet ndihmësi i mafiozit turk/ Stamboll, arrestohet krahu i djathtë i Sedat Peker
02/06 19:22
Top Channel/ Dhjetëra persona sulmojnë Policinë e Kosovës në Mitrovicë, mbajnë në duar flamuj serbë
01/06 19:53