Top Channel/ Pas një shekulli Franca i kthen ‘daullen e shenjtë’ Bregut të Fildishtë
30/01/2023 22:36

Më parë ajo përdorej për të dërguar mesazhe paralajmërimi në fshatrat deri në 30 km larg, teksa daullja emblematike ‘Xhixhi Ajoke’ njihej në të gjithë kulturën dhe identitetin e vendit. Por në vitin 1916 autoritetet koloniale e konfiskuan atë dhe në 1930 u transferua në Paris. Autoritetet koloniale e kishin konfiskuar daullen tradicionale kur ajo nisi të përdorej si paralajmërim kur francezët vinin për të mbledhur burra vendas për ndërtimin e një rruge. Daullja e famshme ivorjane 430 kg e rëndë dhe tre metra e gjatë, po rikonstruktohet nën kujdesin e muzeumit Quai Branly. Kuratorja Nathalie Richard, thotë se dëmtimet e daulles së drunjtë vijnë prej kohës që ka qëndruar jashtë, dhe insekteve që kanë depërtuar në të. Nathalie Richard, "Ne kemi konsoliduar materialin, drurin e saj, duke e mbushur me rrëshirë e duke rindërtuar cepat e dëmtimet, në mënyrë që ajo të rikthehet në funksion”. "Ajo ende mund të transmetojë vibrimet e saj deri në 30 km larg, të cilat interpretohen nga dëgjuesit”. Daullja është përdorur në fshatin Axhamé nga ku shpërndante rrahjet e saj, pasi edhe gjuha vendase Ebrie është gjuhë tonalitetesh. Pamjet: AFP

Top Channel/ Sulm kamikaz mbi personelin amerikan në Siri. SHBA kundërpërgjigjet me raketa
24/03 23:11
Top Channel/ Pamje spektakolare, qielli i Finlandës mbulohet nga aurorat shumëngjyrëshe
24/03 22:52
Top Channel/ SHBA thirje partive politike: Zero kriminelë në lista dhe financime transparente
24/03 22:37
Top Channel/ Tregu Vienez i Pashkëve hap dyert, vezët me dekore të veçanta “pushtojnë” dyqanet
24/03 22:35
Top News – ‘Keqardhje për Listën Srpska’, vendet e QUINT-it, për zgjedhjet e 23 prillit
24/03 21:50
Top Channel/ Britanikët “kryqëzojnë” Braverman për vizitën në Ruanda: Si Hitleri në kampet naziste
24/03 21:41
Top News – A do arrestohej Putin në Ballkan!/ Si përgjigjen Kroacia dhe Serbia
24/03 20:44
Top News – Policët braktisin Macron/ Protestat në Francë përshkallëzohen
24/03 20:27
Top News – Kina mund t’i japë fund luftës!/ Spanja thirrje të zbatohet plani i Pekinit
24/03 20:20
Top Channel/ Protestat në Francë kundër pensioneve vazhdojnë, mbreti Anglisë shtyn vizitën
24/03 19:58
Top Channel/ Arrestimi i Trump/ Të rejat nga hetimet për ish-presidentin amerikan
24/03 19:57
Top News – Turqia prodhon tankun e saj!/ Ashtu si dronët Bayraktar, gati për betejë
24/03 19:11
Top News – Trazirat në Francë trembin Mbretin/ Shtyhet vizita e Charles në Paris, shkak protestat
24/03 19:10
Top News – ‘Ushtria ukrainase, më e mira në botë’!Gjenerali flet për fuqizimin e forcave mbrojtëse
24/03 18:19
Top News – Franca ndalon përdorimin e Tik Tok/2.5 milionë zytarë në zbatim të urdhërit
24/03 16:32
Top News – ‘Imitohen’ dritat e veriut / Shkencëtarët suedezë ‘bëjnë magji’ në qiell
24/03 15:16
Top News – Wagner ‘kthehet’ në Afrikë / Mercenarët po ‘bien si gurë shahu’ në Bakhmut
24/03 15:11
Top News – Ukraina ‘niset’ drejt Krimesë… / Bomba bërthamore për ta ndaluar, kërcënon Rusia
24/03 15:07
Top News – Digjet Franca, 1 milionë njerëz në rrugë / Protesta kundër reformës së pensioneve
24/03 12:20
Top News – ‘Vrasësi i qyteteve’ na kursen… / Asteroidi kalon mes Tokës dhe Hënës, asnjë kërcënim
24/03 12:18