Top Channel/ Partitë e mëdha shkelën ligjin/KQZ: Kandidatët e PS dhe të PD nuk deklaruan të ardhurat
20/10/2022 19:25

Rublat ruse trazuan fushatën zgjedhore në 2017, por 4 vite më pas paratë dhe financuesit zemërgjerë rezultojnë të jenë sërish telash për partitë politike. Një audit i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ka arritur në përfundim se dy forcat politike kryesore, Partia Socialiste dhe Partia Demokratike duhen ndëshkuar pasi nuk kanë deklaruar burimin e të ardhurave për 86 kandidatë për deputet. Nga hetimit KQZ del në pah se Partia Socialiste është shkelësja më e madhe e ligjit zgjedhor, pasi ka hapur jo vetëm thesin për fushatë, por ka tejkaluar kufirin e lejuar ne Kodin Zgjedhor, i cili parashikon se një subjekt nuk mund të shpenzojë më shumë se sa trefishi i parave të përfituara nga buxheti i shtetit. PS në total deklaron se ka shpenzuar 172 milionë lekë, nga 167 milion që ishte shuma e lejuar. Në raport thuhet se tejkalimi ka shifrën e rreth 4.5 milionë lekëve dhe sipas parashikimeve ligjore partia ne pushtet duhet të gjobitet me vlerën e 5 milion lekëve. Kandidatët për deputet vijojnë të jenë problem për Partinë Socialiste, pasi për 17 prej tyre nuk dihet ku i siguruan paratë për të bërë fushatë. Për këtë shkelje Partia Socialiste rrezikon të ndëshkohet nga 500 mijë deri 1 milion lekë.

Top News- Bie me biçikletë në kanal/ Humb jetën 60-vjeçari në Shkodër
05/02 21:08
Top News- Zjarr në Tiranë e Elbasan/ Banorët probleme nga asfiksimi
05/02 21:08
Top Channel/ Zgjedhjet lokale/ PD rrezikon regjistrimin për shkak të gjyqit
05/02 20:05
Top Channel/ Lufta virtuale e Iranit/ Si funksionon “ekosistemi” izraelit i sigurisë kibernetike
05/02 19:57
Top Channel/ Çmimet e perimeve/ Rritja e çmimit të preshit nuk shton fitimet për fermerët
05/02 19:50
Top Channel/ Zhdukja e fëmijëve të huaj/ Në Shqipëri humbën 36 të mitur nga Siria dhe Irani
05/02 19:48
Top Channel/ Përfshihet nga flakët kati i 9 i një pallati pranë Gjykatës në Tiranë,evakuohen banorët
05/02 19:46
Top Channel/ Stuhia “Barbara” paralizon Greqinë,mbyllen akset rrugore që lidhin Athinën me Selanikun
05/02 16:43
Top News – Mjeti del nga rruga dhe coptohet në humnerë/ Katër të plagosur nga aksidenti në Pogradec
05/02 15:56
Top Channel/ Pogradec, makina rrëshqet nga akulli dhe bie 5 metra poshtë rrugës, plagosen pasagjerët
05/02 15:47
Top Channel / Veliaj, për identitetin historik/“Rijetëzuam zonat ikonike të Tiranës”
05/02 15:21
Top Channel / U arrestua për pastrim parash, Alda Klosi shtrohet në spital
05/02 15:07
Top Channel / Protesta e Bërxullit/ Banorët bllokuan për disa minuta rrugën e Rinasit
05/02 15:01
Top News – Dy të shumëkërkuarit kapen në Rinas/ Zbulohen krimet për të cilat akuzoheshin
05/02 14:37
Top News -Alda Klosi shtrohet në spital/ Zyrtarja e financave njihet nesër me masën e sigurisë
05/02 14:02
Top News – “Asnjë leje ndërtimi në zonat historike”/ Veliaj liston hapësirat e rijetëzuara në Tiranë
05/02 13:12
Top Channel/ “Shndërrimi i universiteteve”, sonte në Exclusive
05/02 13:00
Top Channel / Studimet albanologjike/ Miratohet buxheti për kërkimet dhe botimet gjatë 2023
05/02 12:40
Top News – Karvan me klandestinë drejt Malit të Zi/ Kapet i kërkuari, ende në kërkim bashkëpunëtorët
05/02 12:34
Top Channel / Baresha, 80-vjeç ende ruan dhentë /Kolonjë, ndihmon çdo ditë familjen
05/02 12:33