Top Channel/ Parkimet në zonën historike/ Gjirokastër, vende të pamjaftueshme për turistët
07/05/2021 12:16

Zona muzeale e qytetit të Gjirokastrës mund të akomodojë me vështirësi në kushtet aktuale rreth 100 mjete. Bizneset e turizmit këtu bëjnë thirrje që të vendosen prioritete sidomos për ata që akomodojnë vizitorë të huaj që vijnë me bagazhe. Një tjetër problem mbetet hyrja për në qytetin e Gjirokastrës. E pajisur me sinjalistikë ajo po kthehet në një çështje konfuzioni për vizitorët. Hysen Kodra: Të gjithë klientët kanë pasur problem parkimin dhe rrugën për të ardhur në zonën muzeale. Detyrohemi ti ndihmojmë vetë sepse nëpërmjet Google nuk vijnë dot. Dalim i presim poshtë tek ura e lumit dhe i tregojmë rrugën nga të vijnë në hotel. Vasil Garo: Shpesh herë na qëllon që ne ti marrim klientët nga vende nga më të çuditshmet, thjesht sepse Maps po i nxjerr aty shumë larg nga destinacioni ku ata duan të shkojnë Qazim Tuqi: Ishte një fluks shumë i madh i turistësh që erdhi në qytetin tonë. Shumë mirë për ne bizneset. Ishte një fluks i menjëhershëm dhe të gjithë ishin me makinat e tyre. Është një problem që po rregullohet parkimi tek sheshi i Çerçizit dhe ajo ka sjellë disi kaos të themi se të gjithë se të gjitha rrugët vijnë në zonën muzeale pa ndaluar në një parking më parë.” Sheshi “Çerçiz Topulli”, sheshi kryesor në Gjirokastër është në rikonstruksion të plotë. Ai do të akomodojë 300 deri në 400 mjete pasi të përfundojë. Gjirokastra edhe këtë fundjavë është plotësisht e prenotuar megjithatë çështja e parkimeve duket se do të jetë një nga problemet kryesore të këtij sezoni.

Top News – 9 orë për dekretin e Ilir Metës/ Zgjedhjet lokale përfundojnë në venecia
23/06 23:53
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – Polici që rrihte gruan e fëmijën/ Arrestohet pa asnjë paralajmërim nga kolegët
23/06 22:17
Top Channel/Mashtrimi më i madh financiar i vitit,5 mld lekë kriptomonedha “zhduken” nga vëllezërit
23/06 22:06
Top Channel/ Zgjedhjet e 2019/ Gjykata Kushtetuese shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06 21:56
Top News – Himarë, makina në flakë/ Pa pasoja në njerëz, shkak nxehtësia
23/06 21:47
Top News – Vota aksidentale për Shqipërinë/ Serbia votoi ‘pro’, por nis lufta politike
23/06 19:58
Top News – Zaev gjen fajtorin e negociatave/ Pa gjuhë diplomatike, shënjestrohet bullgaria
23/06 19:57
Top News – Pa test dhe karantinë në dy shtete/ Ambasadat japin njoftimet për shqiptarët
23/06 19:55
Top Channel/ Kufizimet e lëvizjes s’do hiqen/Brataj: I druhemi përhapjes së variantit delta të covid
23/06 19:50
Top Channel/ Turistët po vijnë nga Kosova/ Rikthehen polakët. Por në krye qëndron turizmi patriotik
23/06 19:43
Top Channel/ Ervin Karanxha nuk shkon në vetting.Avokatët: Është në spital nga presioni i…
23/06 19:41
Top Channel/ Zgjedhjet lokale të 2019/ Kushtetuesja shqyrton kërkesën për ripërsëritjen e votimeve
23/06 19:39
Top Channel/ “Korrupsioni, frenoi investimet”/ Zef Preci: Korrupsioni, beteja e humbur e çdo qeverie
23/06 19:39
Top Channel/ Rama: Dështoi BE me Ballkanin. Zaev reagon për veton bullgare
23/06 19:36
Top News – Tenton të vetëvritet fëmija i mitur/ E ëma, një prej prokuroreve të sulmuara së fundmi
23/06 17:56
Top News – 2000 ngelës në provimin e gjuhës/ Vetëm 2 maturanë morën notën 10
23/06 17:50
Top News – Negociatat që ngecën mes dy vendeve/ Rama: Fajtor nuk është rajoni, po vetë be
23/06 17:49
Top Channel/ Zaev: Identiteti maqedonas s’mund të jetë subjekt i negociatave!
23/06 17:42
Top Channel/ Rama: BE dështoi të mbajë premtimin. Për ne dielli lind, atje ku perëndon
23/06 17:41