Top Channel/ Papa thotë se kryepeshkopi francez dha dorëheqje prej “dëmtimit të reputacionit”
06/12/2021 21:34

Papa Françesku tha sot gjatë fluturimti të kthimit nga Greqia se kryepeshkopi i Parisit, Michel Aupetit, dha dorëheqjen prej prishjes së reputacionit. "Kur thashethemet shtohen e shtohen, burri nuk është i aftë të drejtojë dhe kjo është një padrejtësi”, tha kryeprifti për gazetarët. "Prandaj pranova dorëheqjen e Aupetit, jo mbi altarin e të vërtetës, por mbi altarin e hipokrizisë”, shtoi ai. 70 vjeçari Aupetit, ofroi dorëheqjen e tij muajin e kaluar pas publikimeve në media për një marrëdhënie intime me një grua, që më parë ai e kishte mohuar. Dioqeza kishte thënë asokohe se dorëheqja "nuk është pranim i fajit por gjest përulësie dhe ofertë dialogu”. Papa tha se Aupetit ishte dënuar nga opinioni publik dhe thashethemet: "Por çfarë dimë ne në të vërtetë? Ne nuk dimë asgjë". Papa iu referua urdhrave kishtare mbi tradhtinë bashkëshortore duke thënë se ishte "jo e plotë, por përkëdhelje e masazhe që i bënte sekretares së tij". "Është një mëkat por jo mëkati më i rëndë, pasi mëkatet e mishit nuk janë më seriozet”, tha Papa duke habitur disa nga gazetarët. Dorëheqja vjen në një kohë kur Kisha Katolike Franceze përpiqet të marë veten nga raportimet se 216,000 fëmijë në kujdes të saj janë abuzuar seksualisht prej viteve 1950.

Top News- NASA alarm për vullkanin në Tonga/Më i fuqishëm se shpërthimi i bombës aë Hiroshimës
24/01 20:12
Top News- I njohur në serialin ‘Ertugrul’/Aktori i njohur turk ndërron jetë në spital
24/01 19:08
Top News-Kufijtë e Ukrainës, të paprekshëm/Gjermania kërcënon Rusinë me kosto të larta
24/01 18:58
Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49