Top Channel/ Pandemia ndikoi te profesionet/ Më së shumti e ndjenë arsimtarët
14/05/2021 12:35

Ka profesione që hasën vështirësi dhe pengesa gjatë këtyre 14 muajve të pandemisë, por ka edhe profesione që u përshtatën më së miri me normalitetin e ri. Por ne gazetarët dhe punonjësit e medias në përgjithësi ku klasifikohemi? Arjana Rreli, Eksperte e Mirëqenies: Ne shohim një kërkesë të shtuar për ndihmë të profesioneve të tilla si ekonomistët dhe juristët. Por ajo që kemi vërejtur është tendenca e shfaqjes së çrregullimeve të ankthit edhe panikut më së shumti edhe tek arsimtarët. Kjo pasi mësuesit krahas përshtatjes më mësimin online, janë njëkohësisht edhe persona që kujdesen edhe për mbarëvajtjen e fëmijëve dhe familjes së tyre. Nëse tek profesionet do të përfshija edhe shtëpiaket, edhe tek ato vërehet një ngarkesë shumë e madhe periudhën e fundit, sepse duket që është arritur një nivel i lartë konsumimi edhe i tyre, pasi kanë mbajtur një ngarkesë shumë të madhe në 14 muaj. Pastaj mund të rendisim në një grup të madh profesione të tilla si inxhinierët, matematikanët, fizikanët, që janë profesione që merren me detaje. Edhe persona që kishin sipërmarrje në shërbime, të llojit bare, restorante ankohen dhe kërkojnë ndihmën tonë, pasi pritshmëritë e tyre i kufizoi pandemia. Më duhet të rendis edhe një pjesë të kolegëve të mi, mjekë dhe infermierë, megjithëse nuk mund t’I rendis ndër të parët, pasi duke qenë në fushën e mjekësisë e kuptojnë shumë më përpara problemin dhe e trajtojnë atë më ndihmën e kolegëve. Njerëzit e medias duket sikur janë imunizuar bashkë me vaksinën. Ai ngërçi i madh dhe e panjohura që përshiu edhe punonjësit e mediave si këdo tjetër, ka filluar të reduktohet, dhe së bashku me të edhe numri i atyre që kërkojnë ndihmë.

Top Channel/ Motoristë nga vendi dhe rajoni dhurojnë spektakël në rrugët e Durrësit
24/09 20:45
Top Channel/ Edukatorja e rrallë/ Vajza me nanizëm kujdeset për fëmijët në Përrenjas
24/09 19:52
Top Channel/ Të huajt nuk ikin nga Vlora/ Plazhet e egra janë të mbushura me pushues perëndimorë
24/09 19:48
Top Channel/ Veliaj nis fushatën/ Kryebashkiaku: PS, krenare. Nuk ka asnjë qindarkë ruse
24/09 19:37
Top Channel/ “OKB të luftojë krimet kibernetike”! Rama: Sulmi ndaj Shqipërisë u drejtua nga Irani
24/09 19:29
Top News-Spektakël motorësh në Durrës, qytetarët festojnë në shëtitore
24/09 19:24
Top News-Rama flet në OKB për sulmet iraniane/Deklaratë për Open Balkan dhe raportin e Dick Marty
24/09 19:21
Top Channel/ Rama kërkesë Asamblesë së OKB: Përqendroni vëmendjen në sigurinë kibernetike
24/09 18:55
Top Channel/ Veliaj i jep Medaljen kampionit të botës Zelimkhan Abakarov: Krenar për suksesin tënd
24/09 18:53
Top News – Policia në “gjurmët” e arit kontrabandë/ Procedohet argjendarja, operacion dhe ne Durres
24/09 18:22
Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02