Top Channel/ OKB, “e tronditur” nga masakrat në RD të Kongos dhe abuzimet me të drejtat në Xinjiang
09/12/2022 22:26

Kreu i ri i të drejtave të njeriut në OKB, Volker Turk tha sot se organizata është "e tronditur" nga masakra e civilëve në Republikën Demokratike të Kongos dhe shtoi se do të vizitojë vendin vitin që vjen. Rebelët e grupit M23 raportohet se muajin e kaluar masakruan rreth 100 civilë në rajonin lindor tëvendit afrikan, sipas misionit të OKB në vend. Qeveria ka thënë se 300 njerëz, kryesisht civilë kanë vdekur në masakrat e fundit të nëntorit në provincën kongiolezeKivue Veriut. "Kjo është shumë shqetësuese sa i përket ushtrimit tëtë drejtave të njeriut në vend”, tha Turk në konferencën e rregullt të shtypit në Gjenevë. Turk, i cilika marrë drejtimin e zyrës së të drejtave të njeriut më 17 tetor, shtoi sot se do të vijonte punën e pararendëses së tij mbi shkeljet e të drjetave të njeriut në rajonin kinez të Xinjiang. Ai shtoi se raporti i publikuar ngaMichelleBacheletmë 31 gusht ishte "shumë i rëndësishëm". "Në të theksohen shkelje serioze të të drejtave të njeriut dhe unë do të ndjek rekomandimet në raport”, tha Turk. Ai i referohej raportit të fundit të pararendëses Bacheletqë u publikua megjithë kundërshtimet e Pekinit, dhe të disa vendeve perëndimore për ta lëshuar. Aty detajohen shkelje te renda ndaj minoritetit Uigursdhe disa komuniteteve të tjera në Xinjiang, ndërsa nxiste botën t’i kushtonte vëmendje situatës së të drejtave në rajonet perëndimore të Kinës. Përmbytje të papritura godasin periferinë e kryeqytetit të Afrikës së Jugut (fotot) Shirat e rëndë të së enjtes e të premtes kanë përmbytur disa zona në lindje të Afrikës së Jugut ku shumërezidentë raportoheshin të bllokuar në shtëpitë e tyre. Mediat vendase raportonin për njerëz që thërrisnin për ndihmë nga brenda shtëpive, të cilët po ndihmoheshin nga fqinjët me barka e kanoe, në periferi të kryeqytetit Johanesburg. Në pamjet e publikuara shihej lumiKlipqë kishte dalë nga brigjet duke përmbytur zonat rezidenciale. Një grua e moshuar dhe mbesa e saj që qëndronin mbi një tavolinë para shtëpisë së tyre të përmbytur, po ndihmoheshin nga vullnetarët e grupet e shpëtimit. Një tjetër rezidente,NadiaMohamedtha se nëna e saj dhe disa fqinjë ishin të bllokuar në shtëpi. Ata shprehnin pakenaqësinë e tyre për atë që quanin “mungesë udhëheqjeje nga autoritetet lokale gjatë kohërave të vështira”. "Ku janë liderët tanë kur ne kemi nevojë për ta. Ata vijnë vetëm në kohë zgjedhjesh. Fqinjët tanë janë të dëshpëruar, shumë janë të sëmurë”, tha gruaja. Grupet e shpëtimit thanë se bashke me përmbytjet, gjarpërinjtë po hyjnë në shtëpitë e njerëzve. Përpjekjet e shpëtimit vijojnë.

Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57
Top News – Zelenski kërkon avionë modernë/ Pritet me duartrokitje në parlamentin britanik
08/02 17:47
Top News – 50 mijë shqiptarë në zonën e tërmetit / Të prekur edhe banorë me origjinë nga vendi ynë
08/02 17:36
Top Channel/ Pamje tragjike nga Turqia, njerëzit gërmojnë nën rrënoja për të gjetur të afërmit
08/02 16:01
Top News – Erdogan në lotë, në zonën e katastrofës / 11,200 viktima nga tërmetet në Turqi dhe Siri
08/02 15:44
Top News – Pse turqit fajësojnë Erdogan/ Taksa e tërmetit, ku shkuan miliarda dollarë!
08/02 15:27
Top News – Ndodh mrekullia në aksident / Rrëzohet Boeingu 737, shpëtojnë të dy pilotët
08/02 15:27
Top News – Forcat shqiptare shpëtojnë 5 vjeçarin/ Mes rrënojave në betejën për jetën në Turqi
08/02 15:25
Top News – Kokainë e mjaftueshme për 30 vjet / Kapet sasia rekord, droga ‘pluskonte’ në oqean
08/02 15:24
Top Channel/ Erdogan viziton zonat e tërmetit, plas zemërata! Përse u thërrmuan pallatet?
08/02 15:09