Top Channel/ “Nuk të duam, je gylenist”. Debate në Xhaminë Dine Hoxha, ofendohet Myftiu i Tiranës
20/02/2024 23:04

Një ngjarje e paprecedentë u regjistrua brenda ambienteve të xhamisë Dine Hoxha në rrugën e Kavajës, ku një grup besimtarësh myslimanw ofenduan myftiun e Tiranës Laurent Lulin. Ata e e quajtën myftiun e Tiranës si gylenist dhe terrorist. Por debati mes tyre u ashpërsua pasi siç shikohet në këtë video të siguruar nga Top Channel, besimtarët dëgjohen duke I kërkuar atij largimin me argumentin se ka marrë detyrën në mënyrë abuzive. “Gylenist, terrorist, nuk je myfti, je pushtues i pozicionit të myftiut, nuk të duam se je gylenist”, ishin disa nga shprehjet fyese ndaj myftiut të Tiranës. Pavarësisht tentativave për të qetësuar situatën, debati mes palëve nuk u evitua. Organziata FETO, për të cilën u akuzua myftiu I Tiranës nga besimtarët, është shpallur si terroriste nga Turqëia, pasi I referohet mbështetësve të filantropit Fethullah Gylen. Njër iprej kundërshtarëve të presidentit Erdogan.

Top News/Prilli, muaji i fundit për mbjelljen e pemëve/Veliaj-Ju ftoj të bëheni pjesë e fushatës
13/04 17:20
Top News/ Gjykata e Apelit ‘rrëzon’ Olldashin/ Nuk pranohet kërkesa për përjashtimin e gjyqtares
13/04 16:58
Top Channel/ Tentoi të godiste gjyqtaren pas vendimit për pronën, pranga 63 vjeçarit në Lushnjë
13/04 16:27
Top Channel/ Fluksi i automjeteve drejt zonave bregdetare, shtohen kontrollet dhe masat nga policia
13/04 16:25
Top News/ 96 të rinj marrin betimin/ Gati për t’iu bashkuar skuadrës së policisë së shtetit
13/04 15:28
Top Channel/ Plazh në prill! Rritja e temperaturave ndikim pozitiv në turizëm
13/04 15:25
Top Channel/ Ndryshon skema e vaksinimit, përforcohen dozat kundër “pertus” te fëmijët
13/04 15:23
Top Channel/ Stresi i pranverës, mjekja Rreli: U mbivendos pranvera me vjeshtën, ka më shumë ankth
13/04 15:22
Top Channel/ Stresi i pranverës, mjekja Rreli: U mbivendos pranvera me vjeshtën, ka më shumë ankth
13/04 15:21
Top Channel/ Kalim më i shpejtë në kufi, marrëveshje Kosovë-Shqipëri gjatë 9 muajve të vitit
13/04 15:12
Top Channel/ Kalim më i shpejtë në kufi, marrëveshje Kosovë-Shqipëri gjatë 9 muajve të vitit
13/04 15:12
Top News/ Në 6 ditë u arrestuan 45 shoferë/ Policia gjobiti mbi 27 mijë drejtues mjetesh
13/04 15:07
Top Channel/ Gjykata shfryn aksionin antidrogë të policisë, lirohet vëllai i deputetit të PS
13/04 15:04
Top News/ Sekuestrohet apartamenti i Fatos Tushes/ Nuk e deklaroi kur ishte kryebashkiak i Lushnjes
13/04 14:19
Top News/ Pastrohet Thethi/Aksion në nisje të sezonit turistik nga bashkia Shkodër
13/04 14:16
Top News/ Lirohet vëllai I deputetit të PS, gjykata e Lezhës vendos ‘detyrim paraqitjeje’
13/04 13:48
Top Channel/ Vodhën 110 mijë lekë në një biznes, 2 të arrestuar në Librazhd, 1 në kërkim
13/04 13:46
Top Channel/ Tentoi të grabiste pikën e këmbimit valutor me pistoletë lodër, pranga 30 vjeçarit
13/04 13:46
Top Channel/ Plazh në prill! Durrësi mbushet me pushues, temperatura vere në pranverë
13/04 13:22
Top Channel/ Sezoni nis herët në Vlorë, rritja e temperaturave ndikim pozitiv në turizëm
13/04 13:03