Top Channel/ Nuk ndalen emigrantët në Itali, rojet bregdetare shpëtojnë 295 persona
23/03/2023 22:34

295 emigrantë janë shpëtuar mrekullisht në brigjet e Kalabrisë, pasi u pikasën nga rojet bregdetare të Iltaisë. Emigrantët që po lundronin me varkë 90 milje larg brigjeve detare, u morën menjëherë pas afrimit në anijen e gardës bregdetare, duke i siguruar. Imazhet e siguruara nga rojet bregdetare italiane tregojnë varkën e tyre duke lundruar në det të hapur. Më shumë se 20,000 emigrantë kanë zbritur në brigjet e Italisë deri më tani këtë vit, krahasuar me rreth 6,000 në të njëjtën periudhë në vitin 2022 dhe 2021. Tragjeditë në Kalabri nuk kanë qenë të pakta, ku më e fundit është shënuar ditët e fundit të muajit shkurt. Aty ku u përmbys një varkë, e cila shkaktoi dhjetëra viktima. Mbingarkesa e mjetit lundrues dhe deti i trazuar ka sjellë problematika, duke sjellë mbytjen e tij. Forcat e policisë raportuan se në atë bord ndheshin deri në 250 emigrantë, shumë prej tyre nga Pakistani, Afganistani dhe Sri Lanka. Pamjet: AFP

Top Channel/ Akuzat për Trump/ Paditë e ngritura nga departamenti i drejtësisë
09/06 19:58
Top Channel/ Muzeu i Ri i Madridit shfaq thesaret mbretërore të Spanjës
09/06 18:49
Top News – Putin lëviz armët bërthamore!/ Arsenali rus vendoset në Minks në muajin korrik
09/06 18:48
Top Channel/ Kryeministrja e Francës kërkon të bindë popullin për pensionet, kthen fokusin tek përfitimet
09/06 18:48
Top Channel/ Riatdhesohen nga Britania 50 emigrantë, nuk përmbushnin kushtet e qëndrimit
09/06 18:46
Top News – Godasin 1000 km larg, Moska ‘dridhet’ / Ukraina prodhon raketat e veta me rreze të gjatë
09/06 16:22
Top News – Grupi rus hodhi në erë digën / Ukraina ka përgjuar telefonatën që provon fajësinë
09/06 15:58
Top News – ‘Heroi me çantë shpine’ / Ja si i shpëtoi fëmijët, gjithë Franca flet për të
09/06 15:58
Top Channel/ “Tani, nuk dua unë”: Johnny Depp refuzon kthimin tek “Piratët e Karaibeve”!
09/06 15:33
Top News – Kur kapitulloi Serbia…! 24 vite nga marreveshja që i dha fund luftës në Kosovë
09/06 15:11
Top News- Sulmon Rusinë me tanket e perëndimit/’Leopardët’ në fushëbetejë, zbrapsen trupat e Putinit
09/06 15:10
Top Channel/ BE lavdëron draftin e Ramës për Asociacionin: “Dokument serioz”!
09/06 15:02
Top News – Horror në det të hapur/ Peshkaqeni masakron turistin fare pranë bregut
09/06 14:41
Top News – El Nino ka ardhur, bota në alarm / Frikë për temperatura rekord dhe mot ekstrem
09/06 14:29
Top News – Një shqiptare heroinë në Zvicër/ Shpëtoi nga mbytja në pishinë një 4-vjeçar
09/06 14:28
Top News – Nato vendos trupat në Suedi… / Konfirmon qeveria: Kjo ndodh para anëtarësimit
09/06 14:14
Top Channel/ Ukraina nis sulmin “kundër Rusisë”, Washington Post: Kanë forca mjaftueshëm!
09/06 12:07
Top Channel/ Erdogan “bën historinë”: Emëron një grua në krye të Bankës Qendrore!
09/06 12:00
Top Channel/ “Kush nuk pranohet, kthehet në kufi”: BE arrin marrëveshjen për emigrantët!
09/06 11:56
Top News – Gjermania, lajm të mirë për Ukrainën / Ja kur do të pranohet vendi në Bashkimin Evropian
09/06 11:19