Top Channel/ Një “BE paralele”: Nesër Samiti i Pragës, a do të mbetet Ballkani në “paradhomë”!
05/10/2022 19:28

6 tetori do të shënojë mbledhjen e parë të Komunitetit Politik Europian, një nismë kjo e propozuar nga presidenti francez, Emmanuel Macron me qëllimin të mbledhë bashkë udhëheqesit e vendeve nga e gjithë Europa. Shefi i Elizesë e hodhi në fillim të majit idenë për krijimin e një organizmi të tillë i cili do t’i lejonte shtetet që nuk janë në BE, përfshirë Ukrainën dhe Mbretërinë e Bashkuar, t’i bashkohen këtij unioni që do të kishte në thelb vlerat europiane. Samiti celet nga kryeministri i Republikës së Çekisë, Petr Fiala, vendi i të cilit mban presidencën e radhës së bllokut, e pas tij, do të flasin me radhë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, përmes një lidhjeje video, kryeministri i Norvegjisë, Gahr Store, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministrja britanike Liz Truss. Përpara samitit, në një shkrim të përbashkët me homologun e tij holandez, Mark Rutte, të botuar në Politico.eu, Rama nenvizon se: “Nevoja për një kundërpërgjigje europiane të fortë, të vazhdueshme e të bashkuar është sot më e nevojshme se kurrë. Kjo është arsyeja pse ne e përkrahim plotësisht propozimin e presidentit Emmanuel Macron për një Komunitet Politik Europian, KPE”. Shkrimi thekson se forum i ri “nuk duhet ti zërë vendin procesit të mirëstrukturuar të anëtarësimit në BE për vendet kandidate”. Megjithate, këto pohime nuk davarisin frikën që shoqëroi këtë ide që në fillesat e saj, se mund të ndodhë pikërisht një gjë e tillë, dhe vendet e Ballkanit perendimor të mbeten pafundësisht në pritje për t`u bërë anëtare me të drejta të plota të bllokut europian. Ka disa zëra sipas të cilëve, Komuniteti Politik Europian mund të shërbejë pikërisht si një alternativë ndaj zgjerimit të BE-së. Një prej tyre, Florent Parmentier, ekspert i shkencave politike thotë për The Conversation, se “për të gjitha këto shtete, anëtarësimi i plotë në BE mbetet një objektiv i rëndësishëm, por nëse kriteret e Kopenhagenit nuk rishikohen, ai mund të mbetet vetëm një objektiv afatgjatë dhe i pasigurt te cilin vete shtetet anetare nuk hezitojne ta bëjnë më të vështirë për t`u arritur. Vendet e Ballkanit Perëndimor e kanë paguar çmimin për dy dekada, pa marrë ende një qartësim të perspektivës së tyre për anëtarësim në BE. Pamjet: AFP

Top News – Një tjetër paketë sanksionesh për Rusinë / Në listën e Komisionit Europian 200 individë
07/12 21:04
Top News – Lëvizja ‘Reichsbürger’ në Gjermani / Lidhja me grushtin e dështuar të shtetit
07/12 21:03
Top News – Shqiptari i gomoneve me klandestinë/ Arrestohet nga policia angleze, lidhje me Francën
07/12 20:30
Top Channel/ Zbulohet ADN-ja më e vjetër në botë, daton 2 milionë vite më parë
07/12 20:06
Top News – Trump shpallet fajtor për evazion fiskal / Dënimi përfundimtar në 13 janarin e 2023
07/12 19:14
Top Channel/ “Shqiptarët viktima të Tik Tok”, Ambasadori Qirko në Angli: Stop diskriminimit
07/12 18:51
Top News – Von Der Leyen gruaja më fuqishme në botë/ Lista e ‘Forbes’ për vitin 2022
07/12 18:33
Top News – Macron dhe Scholz të bindur/ Franca dhe Gjermania-Ballkani me ne kundër Rusisë
07/12 18:32
Top Channel/ Mbretëria e Bashkuar ‘bllokohet ‘për festa, greva në aeroportet kryesore
07/12 18:19
Top Channel/ Njerëzit e vitit! Time përzgjedh Zelenskyn, ndërsa Forbes: Von der Leyen
07/12 18:18
Top News-Elon Musk sërish në telashe/Hetohet për vrasje të 1500 kafshëve për eksperimente
07/12 18:10
Top News – Kërcënohet me jetë Meloni dhe vajza e saj/ 27-vjeçari alarmon kryeministren italiane
07/12 17:23
Top News – Bukuria e egër e vullkanit/ Islandë, tërheq shkencëtarë e turistë nga e gjithë bota
07/12 15:49
Top News – Italia plaket me ritme të frikshme!/ Popullsia arrin nën 59 milionë banorë
07/12 15:41
TopNews-Devijohet avioni, klandestinët në arrati/Gruaja bën sikur po lind, ulje emergjence në Spanjë
07/12 15:24
Top Channel/ Protesta në Greqi, në përvjetorin e vrasjes së një 15-vjeçari nga policia në Athinë
07/12 15:20
Top Channel/ Shkuan në varrimin e 27 vjecarit, policia hap zjarr mbi vajtuesit në Iran!
07/12 15:00
Top News – Rusisë i kanë mbaruar dronët…! / Armët që terrorizuan Kievin nuk po shihen më
07/12 14:42
Top News – Polonia armatoset ‘deri në dhëmbë’ / 1 mijë tanke dhe obusë nga Koreja e Jugut
07/12 14:41
Top News – Deputeti turk në reanimacion / ’Shpërthejnë’ grushtet në parlament, diskutohej buxheti
07/12 14:30