Top Channel/ Nis sezoni në Sarandë! Qyteti pret turistë në shifra si para pandemisë
22/05/2022 20:01

Në Sarandë është çelur sezoni turistik pas një periudhe të vështirë pritjeje. Aktivitet që u ekspozuan në shëtitoren kryesore të qytetit pritet të jenë prezente përgjatë gjithë sezonit. “Skaji jugur i vendit një prej poleve më të rëndësishëm të turizmit në vend do të ketë këtë sezon një prurje të mirë vizitorësh që operatorët turistikë besojnë se do ti përafrohet shifrave të vitit 2019.Ajo çka duket se ka ndryshuar disi këtë vit është gjeografia e vizitorëve. Turistët ukrainas, rusë apo bjellorusë do të mungojnë ndërsa edhe vizitorët e vendeve fqinj me zonën e luftës kanë reflektuar dëshirë të ulët për të udhëtuar. E ngjashme është situata edhe me vendet e tjera të Veriut të Europës ku vizitorët po organizohen tanimë në grupe të vogla private duke evitur operatorët dhe pushimet e organizuara. Ky është rasti i Mias një turiste nga Hollanda që udhëton me dy miqtë e saj. Ajo kujton se 40 vjet më parë kur udhëtonin përgjatë territorit të ish Jugosllavisë, Shqipëria ishte një mister, një vend i vogël dhe i izoluar nga bota. Planifikimi i këtij udhëtimi i morri një kohë të gjatë dhe Mia thotë se nuk dinin çfarë të prisnin por zbuluan një vend me shumë potencial.”– tha drejtoresha e turizmit Eva Mato

Top Channel/Akuzohet për sulm ndaj policëve, Nuredin Lushtaku lihet në paraburgim
04/07 23:35
Top News- Rama mesazh Greqisë për ‘detin’/‘Sa më shpejt marrëveshja për të shkuar në Hagë!’
04/07 22:00
Top News-Qëllohet me armë drejt një grupi fëmijësh/Panik në Shkodër, nuk ka të lënduar
04/07 21:55
Top News-Dy viktima nga Covid në vend / Përkeqsohet situata pandemike, 23 pacientë në spital
04/07 21:35
Top Channel/ Regjistrimet në shkollë/ Edhe këtë vit i gjithë procesi do realizohet nga e-Albania
04/07 19:57
Top Channel/ PS dhe PD në një zë kundër KLP/ Deputetët: Nuk janë zbatuar rekomandimet e Kuvendit
04/07 19:49
Top Channel/ Shtyhet gjyqi për Salianjin! Kërkohet prania e të dëmtuarit nga çështja “babale”
04/07 19:48
Top Channel/ Në 6 muaj, 1.2 ton hashash/ Mbi 100 persona të arrestuar, u zbuluan edhe 15 shtëpi bari
04/07 19:40
Top Channel/ Jo mbi 80 km/h/ Propozimi PS rrit moshën e shoferëve të rinj të autobusëve & kamionëve
04/07 19:38
Top Channel/ Çdo ditë 200 raste urgjencash/ Shkaku kryesor, vapa. 130 raste për humbje koshience
04/07 19:35
Top Channel/ Vëllezërit qëllohen me armë/ Vlorë, plumba në plazhin e mbushur plot me turistë të huaj
04/07 19:32
Top News- ‘Parazitët e bashkive abuzojnë me taksat’ /Opozita ashpërson tonet për hartën territoriale
04/07 18:24
Top Channel/ Kanabis në mes të pyllit në Shkodër, arrestohen dy “pronarët”, çfarë u gjet aty pranë
04/07 16:31
Top News- Shtyhet seanca ndaj Ervin Salianjit/ Shkak gjyqtarja, deputeti paralajmëron përballje
04/07 16:19
Top News – Rama, krah hetuesve të krimeve të Putin/ Shqipëria mbështet Gjykatën Penale Ndërkombëtare
04/07 15:59
Top News- Sezoni nis me krisma armësh në Vlorë/ Konfliktohen dy vëllezër, tmerrohen pushuesit
04/07 15:45
Top News – Alibeaj, kritik ndaj heshtjes së KLP/‘Bojkoti i avokatëve, rrezik për të burgosurit’
04/07 15:44
Top News-Inceneratorët, LSI tjetër akuzë në SPAK:189 mln€ evazion, të përfshirë persona pranë Bashës
04/07 15:44
Top Channel/ Gjyqi për Salianjin, vijojnë seancat për çështjen “babale”
04/07 15:44
Top News- ‘Blenë kompani në vlerën 30 mln €’/ Kush janë dy të moshuarit e denoncuar nga Kryemadhi
04/07 15:43