Top Channel/ Nis gjyqi për Donald Trump, i pari proces penal kundër një ish-presidenti amerikan
15/04/2024 22:58

Në New York nisi të hënën përzgjedhja e jurisë për procesin gjyqësor ndaj ish-presidentit amerikan Donald Trump. Ai akuzohet për falsifikim e të dhënave të biznesit me qëllimin për të fshehur pagesat dhe për të siguruar heshtjen e aktores së filmave për të rritur Stormy Daniels, mbi një lidhje të dyshuar jashtëmartesore me të. Trump është ish-presidenti i parë amerikan që përballet me akuza penale dhe nëse dënohet, rrezikon të vuajë dënim me burg. Ai po ndjek procedurat nga pozita e të pandehurit, ndërsa gjyqi mund të mbahet katër ditë në javë, për rreth një muaj e gjysmë. Trump, i cili ka shërbyer si president prej fillimit të vitit 2017 deri në janar të vitit 2021, ka kritikuar vazhdimisht proceset penale ndaj tij. Javën e kaluar në platformën e tij sociale “Truth Social” ai shkruante se një gjë e tillë nuk ka ndodhur kurrë më parë në vend dhe se ai po detyrohej të ulej të hënën përpara një gjykatësi të korruptuar e që e urrente pa fund atë. Trump është i detyruar të jetë i pranishëm gjatë seancave gjyqësore, gjë që me gjasë do ta pengojë atë të vazhdojë fushatën për zgjedhjet e nëntorit, për një periudhë të madhe kohore. Donald Trump po përpiqet të rimarrë Shtëpinë e Bardhë, pas humbjes në 2020 ndaj presidentit aktual Joe Biden. 77-vjeçari akuzohet për fshehjen e një pagese 130 mijë dollarëshe bërë yllit të filmave për të rritur Stormy Daniels, pak përpara zgjedhjeve të 2016-ës, me synimin për të siguruar heshtjen lidhur me pretendimet e kësaj të fundit, për një marrëdhënie jashtëmartesore. Pamjet: AFP

Top Channel/ Gjendje emergjence në Gjermani, rrezik “ekstrem” nga përmbytjet!
18/05 12:03
Top Channel/ Sulmoi burrin e Nancy Pelosit, dënohet me 30 vjet burg 44 vjecari në SHBA!
18/05 12:02
Top Channel/ Gjendet trupat e tre pengjeve izraelite: “Ishin vrarë që në 7 tetor!”
18/05 11:52
Top News/ Ushtria izraelite gjen trupat e tre pengjeve: U vranë nga Hamas
18/05 08:30
Top Channel/ Ukraina godet Rusinë me dronë, publikohen momentet e tmerrit
17/05 22:40
Top Channel/ SHBA, ndryshojnë zakonet e blerjeve, çmimet e larta të vënë para zgjedhjeve amerikanët
17/05 22:39
Top Channel/ SHBA nisur dërgesat me ndihma përmes portit, priten 150 kampionë në ditë në Gazë
17/05 22:38
Top Channel/ Tentoi të vrasë bashkëshorten, dënohet shqiptari në Britani! Vajza parandaloi ngjarjen
17/05 22:37
Top Channel/ Gratë vrasin e torturojnë fqinjin e dyshuar si pedofil, gjykata britanike: Gabimisht…
17/05 22:32
Top Channel/ Zbulohet misteri i MONA LISËS, historiania tregon ku e pikturoi Da Vinçi
17/05 21:39
Top Channel/ Nëse miratohet rezoluta e Srebenicws, hapet “kutia e Pandorës”, diskutimi Vuçiç – Dodik
17/05 21:35
Top Channel/ Sa gjakftohtë! Masakroi gruan, Eduart Denaj blen birra në market Ma hap pak televizorin
17/05 21:27
Top Channel/ Izraeli kufizon kalimet në kufijtë tokësor në Gaza, SHBA nis kamionët me ndihma
17/05 20:08
Top Channel/ Gjyqi ndaj Donald Trump, në qendër të vëmendjes dëshmia e ish-avokatit të tij
17/05 19:57
Top Channel/ Zelensky merr vendimin e papritur për shërbimin ushtarak, ndryshon pikat kyçe ligjore
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomimi i djalit të ish-presidentit të SHBA-së, Trump shoqërohet nga forca të shumta
17/05 19:29
Top Channel/ Diplomati i lartë rus kërcënon SHBA: Po luan me zjarrin, duke bërë luftë indirekte
17/05 18:41
Top Channel/ Shpërthen vullkani në Indonezi, ngrihet alarmi i nivelit më të lartë! Banorët në panik
17/05 18:33
Top News/ Po vijnë ‘armët e rënda’ / Rebelët anti-Putin i bashkohen mbrojtjes në Kharkivit
17/05 17:20
Top News/ Ukraina sulmon shumë larg…Godet shënjestra në Krime dhe Rusinë jugore
17/05 17:17