Top Channel/ Nga janari, 9 turistë humbën jetën/ Të përfshirë në disa incidente, shumica perëndimorë
10/06/2023 19:33

Falë potencialit të madh turistik të vendit tonë tashme Shqipëria nuk vizitohet vetëm gjatë verës nga të huajt por gjatë gjithë vitit. Atraksione tashmë janë dhe lumenjtë për rafting, malet për hiking apo edhe qytetet historike. Por është vërejtur se bujaria e natyrës nuk është shoqëruar edhe me kujdes nga institucione të ndryshme për të instruktuar turistët për të pasur kujdes për jetën e tyre sidomos ata që ushtrojnë sporte. Nga të dhënat e marra nga policia e shtetit është vërejtur se gjatë këtij viti 9 të huaj që kanë ardhur për turizëm në vendin tonë kanë humbur jetën. Rasti më i fundit u shënua 8 qershor ku një 55-vjeçare polake humbi jetën në Durrës pasi ra aksidentalisht nga ballkoni i një hoteli. Rasti më i rëndë i humbjes së jetës së turistëve u shënua më 9 maj në Valbonë. Dy vajza, një belge dhe një franceze duke kaluar në këmbë nga Thethi drejt Valbonës pa udhërrëfyes u rrëzuan në humnerë dhe humbën jetën. Në të njëjtin vend e në të njëjtën rrethanë një vit më parë kishte humbur jetën një turist gjerman. Jetë turistësh kanë marrë edhe lumenjtë. Në Kanionet e Osumit më 11 maj u mbyt një turist holandez ndërsa në Kanionet e Langaricës më 31 mars u mbyt një 66-vjeçare gjermane ndërsa bashkëshorti i saj mundi të shpëtojë. Për fat të keq jetë të humbura kemi dhe nga aksidentet rrugore. Më 9 maj automjeti ku udhëtonin një çift turistësh gjermanë u përplas përplas me një automjet tip trajler që drejtohej nga një serb. Për pasojë ka humbur jetën gruaja ndërsa u plagos burri që ishte pasagjer në mjet.

Top Channel/ Aksident i rëndë në Bulqizë,15-vjeçari dërgohet me helikopter drejt Traumës
23/09 16:16
Top Channel/ “Tirana Youth Run”, Veliaj: Janë pesëfishuar regjistrimet në klasat sportive
23/09 15:56
Top Channel/ Kemi harruar drejtshkrimin! Teknologjia po largon edhe shqiptarët nga shkrimi me dorë
23/09 15:28
Top Channel/ Përdoruesit kthehen në shpërndarës! Psikologët: Si futen në rrugën e drogës të miturit
23/09 15:15
Top Channel/ Uji i ndotur i depozitave! Depozitat kolektive në kryeqytet me nivel të madh të ndotjes
23/09 15:10
Top News- ‘Tirana Youth Run’/ Veliaj- Tirana me pistë të re atletike
23/09 15:06
Top News – Shkrumbuan 3 godina dhe bimësi/ Arrestohen 6 zjarrëvënës
23/09 14:42
Top Channel/ U dogjën disa sipërfaqe toke dhe 3 godina, në pranga 2 autorët e zjarrit në Durrës
23/09 13:58
Top News – ‘Takimi I fundit’/Arrestohet ish- drejtori I burgut në Lushnjë
23/09 13:22
Top News – Çmimet e karburanteve/ Konfindustria: Nafta në Shqipëri më e shtrenjta në rajon
23/09 12:57
Top Channel/ Shkelje barazie në tendera! Arrestohet ish-drejtori i burgut “Kosova” në Lushnjë
23/09 12:36
Top Channel/ Shtohen rastet me Alzheimer/ Mjekët, shenjat paraprake nisin 10 vite më herët
23/09 12:15
Top News – Plagosje në Novoselë/ Sherr me thika mes dy personave, largohet autori
23/09 11:47
Top- News- Dhërmi, arrestohen 2 persona nga Elbasani/Shpërndanin drogë në lokalet e natës
23/09 11:39
Top Channel/ Sekuestrohen mbi 200 mijë euro të padeklaruara, në pranga 58-vjeçari nga Durrësi
23/09 11:34
Top Channel/ Plagoset me thikë 33-vjeçari në Novoselë, në gjendje kritike për jetën
23/09 11:03
Top News-Merrnin 500 euro për ‘kokë’/ Arrestohen 4 persona për trafikim emigrantësh
23/09 10:58
Top Channel/ Pamje mahnitëse! Kuajt e Kukësit ‘pushtojnë’ malet e Sharrit
23/09 10:56
Top News – Durrës , operacioni “The end”/ Në pranga dy persona, akuzohen për vjedhje me dhunë
23/09 10:27
Top Channel/ “500 euro për kokë”! Arrestohen dy persona në Lezhë, po transportonin 12 emigrantë
23/09 10:24