Top Channel/ Nëse Trump përfundon në burg do jetë një rrezik i madh sigurie! E vështirë të…
31/05/2024 15:51

Është shumë e pamundur, që Trump të qëndrojë pas hekurave! 34 akuzat me të cilat u përball janë të gjitha krime të klasit E në Nju Jork, niveli më i ulët në shtet. Çdo akuzë mbart një dënim maksimal prej katër vjetësh. Sipas BBC ka disa arsye pse Justice Merchan mund të zgjedhë një dënim më të vogël më 11 korrik, duke përfshirë moshën e Trump, mungesën e dënimeve të tij të mëparshme dhe faktin që akuzat përfshijnë një krim jo të dhunshëm. Ai mund të marrë në konsideratë shkeljet e Trump të urdhrave të gjykatës gjatë gjyqit. Është gjithashtu e mundur që gjyqtari të peshojë natyrën e paprecedentë të çështjes, ndoshta duke zgjedhur të shmangë vendosjen e një ish-presidenti dhe kandidati aktual pas hekurave. Ekziston edhe një çështje praktike. Trump, si të gjithë ish-presidentët, ka të drejtën e mbrojtjes së përjetshme nga Shërbimi Sekret. Kjo do të thotë se disa agjentë do të duhet ta mbrojnë atë në burg. Megjithatë, do të ishte jashtëzakonisht e vështirë të drejtohej një sistem burgu me një ish-president si të burgosur. Do të ishte një rrezik i madh sigurie.

Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03
Top Channel/ Rrëzohet aeroplani rus në afërsi të Moskës, ndërron jetë i gjithë ekuipazhi
12/07 22:02
Top Channel/ Finlanda miraton ligjin për bllokimin e emigrantëve nga Rusia
12/07 21:37
Top Channel/ Vrasja e gruas e vajzave të gazetarit të njohur britanik, reagojnë kolegët e John Hunt
12/07 21:36
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet! Reagon pas zërave se duhet ti lërë vendin dikujt tjetër në zgjedhje
12/07 19:59
Top Channel/ Përvëlohet Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek
12/07 19:40
Top Channel/ Trump drejt emërimit si kandidat presidencial, kë do të zgjedhë nënpresident?
12/07 19:38
Top Channel/ Gafa e radhës, Biden ngatërron Zelenskyn me Putinin! I vendosur për të vazhduar garën
12/07 18:15
Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03