Top Channel/ Në tentativë për të smbrapsur pushtuesit, ushtarët ukrainas kundërsulme ndaj rusëve
15/06/2023 22:34

Teksa lufta vijon prej më shumë se 16 muajsh, Ukraina po përpiqet gjithmonë e më shumë për të marrë disa prej territoreve të saj, tashmë nën monitorimin rus. Ushtarët ukrainas kanë nisur kundërsulmet drejt trupave rusë, në vijën e parë të frontit në rajonin e Donetskut. Ata po përpiqen gjithmonë e më shumë për të bërë përparim drejt zonave, që po vuajnë ende pasojat e rënda të luftës. "Sa më shpejt të përfundojë kjo, aq më shpejt mund të shkojmë në shtëpi”, kështu shprehen forcat që janë përballur me agresionin rus. Forcat e Ukrainës mundohet të kenë sa më shumë element ushtarakë, për të qëndruar në gatishmëri. Tanket tashmë janë kthyer në shtëpi, pasi pjesën më të madhe të kohës e kalojnë në aty. Njëkohësisht ditëve të fundit Ukraina është përballur me një valë të re sulmesh me raketa ruse, të cilat kanë shkaktuar edhe viktima. Një ditë më parë në Odesa dhe Donetsk shpërthimet vranë të paktën gjashtë persona civilë. Pasojat e shpërthimeve u panë edhe në dhjetëra ndërtesa, që u shkatërruan u përfshinë nga flakët masive. Pamjet: AFP

Top News/ 34 të vdekur e dhjetëra të zhdukur/ Bilanc tragjik në Itali, mbytet varka me emigrantë
22/06 13:24
Top News/ Dy ditë debat për Qeverinë e re. Në Shkup nis seanca, Mickoski ‘fryn’ kabinetin
22/06 13:23
Top News/ Putin paralajmëron Perëndimin/ Po zhvillon triadat bërthamore të avancuara
22/06 13:22
Top News/ 155 viktima nga i nxehti në Meksikë/ Autoritetet ngrenë alarmin- Mos dilni jashtë
22/06 13:09
Top Channel/ Ç`po thurin Vucic dhe Macron: Kujdes Kosovën, vëre lart në axhendë!
22/06 12:36
Top Channel/ Shkup, votohet qeveria e re: Në koalicionin e VMRO DPMNE, edhe katër parti shqiptare!
22/06 12:35
Top Channel/Përplasje me Kinën në Detin e Kinës Jugore, Filipinet nuk aktivizojnë paktin me SHBA-në!
22/06 12:34
Top News/ Sabrina Carpenter thyen rekordin në listat e Mbretërisë së Bashkuar
22/06 12:27
Top News/ Izraeli kërkon ndryshimin e AND-së së Palestinës: Gaza e Bregu Perëndimor, jo më bashkë
22/06 11:42
Top News/ Zyrtari i NATO-s zbut Vuçiçin. Presidenti serb bisedë me komandantin e Aleancës
22/06 11:28
Top News/ Izraeli sulm ajror pranë Kryqit të Kuq/Humbin jetën 22 të strehuar nga misionet humanitare
22/06 11:08
Top News/ Putin në Korenë e Veriut/ SHBA stërvitje ushtarake me Korenë e Jugut dhe Japoninë
22/06 10:19
Top News/ Popullariteti i Putin ka rënë, njerëzit të frikësuar dhe të mbytur nga pushteti
22/06 08:45
Top News/ SHBA armë drejt Izraelit/ Netanyahu: Do shpëtojmë pengjet dhe do mbrojmë vendin
22/06 08:15
Top News/ Frika e Putin, pas revoltës së Prigozhin shefi i Kremlinit kontroll ushtrisë
21/06 23:30
Top News/ Izraeli breshëri raketash drejt Gazës dhe Libanit, tensionohet situata në rajon
21/06 23:00
Top News/ Rriten tensionet në Lindjen e Mesme, Izraeli aktivizon artilerinë kundër Hezbollah
21/06 22:30
Top News/ Izraeli tërheq ushtrinë nga Gaza, Katari ende shpresë për armëpushim
21/06 21:57
Top Channel/ Greqia në alarm për zjarret, 64 vatra brenda një dite
21/06 21:24
Top Channel/ Ethet e debatit Trump-Biden! Pak ditë nga përballja mes dy kandidatëve për president
21/06 19:57