Top Channel/ Ndryshon ligji i privatizimit. Prona shtetërore mund të këmbehet me pasuri private
14/05/2024 19:35

Komisioni i ekonomisë ka miratuar mes debatesh një ndryshim mbi ligjin e privatizimit të objekteve të rëndësisë së veçantë që datonte nga viti 2008. Në ndryshimet e këtij ligji përcaktohet se privatizimi mund të bëhet në forma të ndryshme nëpërmjet shitjes me ankand ose tjetërsimit. Gjithashtu thuhet se prona shtetërore mund të shkëmbehet edhe me pasuri private. Kjo kompetencë me ligjin e ri do t’i kalojë Ministrisë së Ekonomisë nga Financat. Më tej një tjetër nen i ligjit përcakton edhe shembjen e objekteve shtetërore në funksion të zhvillimit. Nëse është dhënë leja e ndërtimit në një zonë ku preken edhe objekte shtetërore, subjektit privat i jepet e drejta t’i prishë ato. Kjo nismë e deputetit Eduard Shalsi u miratua në komision me votat e socialistëve, ndërsa opozita kritikoi duke thënë se qeveria po i heq përgjegjësitë nga vetja nga frika e institucioneve të drejtësisë për t’ja kaluar “topin” parlamentit

Top News/ 11 kallëzime në SPAK/ Ish-kandidati i opozitës: Drejtësia po fle gjumë
20/06 20:39
Top Channel/Regjistrimet në shkolla, nga data 8 korrik- 31 gusht,prindërit të aplikojnë në e-Albania
20/06 19:46
Top Channel/ Veliaj: PS, forcë dominuese, Berisha dhe Meta janë katandisur keq
20/06 19:41
Top Channel/ Alibeaj: Nuk shkoj me Berishën! Deputeti i PD e njeh vendimin e gjykatës
20/06 19:33
Top Channel/ Magjistratura, padia penale ndaj Arben Rakipit, çështja i kalon prokurorisë së Tiranës
20/06 19:32
Top Channel/ Kontroll nga shba anti-korrupsionit! I dërguari i Blinken në Tiranë, takohet me Dumanin
20/06 19:31
Top News/ Donatorët kërkojnë llogari. Më shumë kundër korrupsionit e krimit të organizuar
20/06 17:53
Top News/ Regjistrimi në shkolla përmes e-Albania/ Ministria e Arsimit publikon datat dhe afatet
20/06 17:52
Top Channel/ Përfshihet nga flakët kompleksi i pallateve në Sarandë
20/06 17:52
Top News/ Ekstradimi i Durim Bamit / Balla optimist: Emiratet do vlerësojnë provat
20/06 17:44
Top News / Ndryshimet në ligjin për policinë / Balla: Ofrojnë më shumë mundësi për gradat
20/06 17:42
Top Channel/ Rishfaqet sërish pluhuri i Saharasë në Bulqizë
20/06 17:22
Top News/ Alumni Awards kremton arritjet e studentëve të UMT/ Mbi 75% të punësuar në profilin e tyre
20/06 17:07
Top News/ ‘Tempulli’, dënohet shpërndarësit. Gjykata e Elbasanit jep vendimet për 19 persona
20/06 16:29
Top News/ 21 qershor, apo 17 korrik! / Dilemat e afateve të mandatit të Sali Berishës
20/06 15:21
Top Channel/ Me thikë në dorë në rrugë/ Durrës, 38 vjecari plagos polici që e largoi nga rruga
20/06 15:19
Top Channel/ Më pak grurë në arra/ Fermerët po korrin por janë të pakënaqur me prodhimin këtë vit
20/06 15:17
Top News/ Në kulm të sezonit turistik/ Plehrat në Sarandë hidhen në zona të banuara
20/06 15:16
Top Channel/ Të dashuruar me Thethin! Turistët e huaj që rikthehen disa herë në Shqipëri
20/06 15:16
Top Channel/ “Pushtimi” i Sazanit/ Destinacioni më i kërkuar nga të huajt që pushojnë në Vlorë
20/06 15:15